Zemědělci podle Houšky tuto možnost Madetě avizovali, a ta tak mohla předem reagovat. Údajně si také nasmlouvala přibližně 140 000 litrů mléka od jiných dodavatelů v České republice, ale mlékárenský gigant tato čísla nepotvrdil. Podle tiskové mluvčí Madety Barbory Daňkové budou sníženými dodávkami mléka ohrožené hlavně závody ve Strakonicích, Českých Budějovicích a Prachaticích. Dotknout se to může významněji i závodu Planá nad Lužnicí. "Jde o dvě stě až tři sta pracovníků za celou Madetu," naznačila Daňková na kolik pracovních míst může mít přesměrování dodávek mléka vliv.

Podle informací Deníku jsou ohrožené výroby sušeného mléka ve Strakonicích a čerstvého mléka v Českých Budějovicích. Daňková ale odmítla spekulovat o tom, že by se mohla v nejbližší době v některém ze jmenovaných závodů nebo jinde ukončit výroba. Madeta dnes zpracovává téměř milion litrů mléka denně.

JIH bude dodávat do konce března Madetě 500 000 litrů mléka denně, podle smlouvy, která platí do konce měsíce. V nové smlouvě se nedokázaly obě strany shodnou především na ceně. Mlékaři z JIHu nyní budou dodávat vedle Madety také do německého Chamu, a sice 320 000 litrů mléka denně a navýší dodávky do mlékárny v Klatovech na 220 000 litrů mléka denně. Do Klatov dodávali od minulého roku, když Madeta kvůli celosvětovému poklesu zájmu o mléko snížila odběr suroviny.

Budoucí vývoj nechtěl Houška odhadovat. Na jednu stranu zdůraznil, že JIH sdružuje Jihočechy a ti mají o spolupráci s Madetou stále zájem, na druhou stranu upozornil, že cenové podmínky jiných odběratelů jsou lepší než u Madety. Houška také doufá, že změna situace nyní přiměje Madetu, aby jednala se zemědělci vstřícněji.

Madeta však dlouhodobě upozorňuje, že její cenová politika se odvíjí od celkové situace na českém, potažmo evropském a celosvětovém trhu. Tam nyní není o mléko takový zájem, jako byl třeba před třemi lety."Platíme nejvyšší cenu v České republice," zdůraznila ke sporům kolem ceny tisková mluvčí Madety Barbora Daňková.

Konkrétní částky však ani jedna strana nechce zveřejnit, protože by hrozil postih ze strany Úřadu pro hospodářskou soutěž. Rozdíly v cenách na trhu se pohybují řádově nanejvýše v několika málo desítkách haléřů za litr a spíše v řádu haléřů. Při obrovských produkovaných množstvích se však celkově jedná o značné částky.

V zemědělské prvovýrobě vloni ubylo přibližně 30 000 kusů dojených krav a podle Houšky hrozí, že letos ubyde stejný počet, protože výrobní náklady zemědělců jsou trvale pod prodejní cenou suroviny. Zemědělci udávají, že výrobní náklady jsou kolem 8 - 8,50 korun na litr mléka a výkupní ceny se dnes podle informací Deníku pohybují kolem 7 korun za litr mléka.

Ve srovnání let 2008 a 2009 se vloni tržby JIHu za mléko propadly o 780 milionů korun a celý sektor obdržel v rámci České republiky za mléko o 6 miliard korun méně.