„Obávám se, že ani v první polovině letošního roku situace lepší nebude. Informace, které jsem získal, dávají naději na mírný pozitivní obrat až ve druhé polovině roku. Mělo by nastat mírné oživení. Na návrat do předkrizového období budeme muset počkat ještě déle,“ uvedl místopředseda představenstva Jihočeské hospodářské komory Bohdan Soukup.

Minulý rok podle jeho slov ještě velmi dobře fungovalo stavebnictví. To ještě totiž stavebním firmám dobíhaly nasmlouvané zakázky. Letos však vyvstávají problémy, že bude zakázek méně.

Komunální sféra, tedy vedení měst a obcí v souvislosti s ekonomickou krizí šetří, takže omezují investice do výstavby a rekonstrukcí.

„Vedení firem se v loňském roce naučila pracovat ve ztížených podmínkách. Krize je na druhou stranu příležitost pro zákazníky k tomu, že si mohou vybírat podle nabízených cen. Firmy se musí proto samozřejmě připravit na to, že je zájem o zakázky za nejnižší ceny,“ vysvětlil Bohdan Soukup.

Vedení některých podniků se museli ekonomické situaci přizpůsobit. Proto se například ve druhé polovině loňského roku společnost Motor Jikov restrukturalizovala a přestěhovala jindřichohradeckou pobočku do Soběslavi.

Některé další strojírenské podniky přizpůsobovaly výrobu tomu, jak se jim dařilo získávat zakázky.

„Například vedení významné firmy PKD na Dačicku se muselo vloni potýkat s velkým snížením zakázek, ale dokázalo se s tím vypořádat. Věřme, že bude líp. Mnozí pracovníci firem se v této ztížené situaci naučili pracovat. Museli udělat i nutné škrty v nákladech,“ doplnil Bohdan Soukup.

Podle jeho slov se hodně změnilo i v přístupu vedení bank vůči podnikatelům. S počátečním nástupem ekonomické krize byla většinou až příliš opatrná. Získat úvěr od banky bylo téměř nemožné. Pro některé podnikatele to znamenalo zásadní ohrožení jejich podnikání.

„Pracovníci bank nebyli připraveni na situaci, do které se banky dostaly. Zástupci podniků museli řešit dílčí finanční problémy, ale když jim banky nepůjčily, z malých problémů se stávaly velké. Dnes už je naštěstí situace jiná a získat potřebný úvěr už není takový problém,“ uzavřel Bohdan Soukup s tím, že nezbývá, než věřit že se postupně ekonomická situace zase vylepší. Bude však potřeba hodně trpělivosti, než bude zcela po krizi.