Už od srpna tam totiž chtějí otevřít stylovou krčmu.

„Samozřejmě jsem rád, že tady budeme mít krčmu podobnou jako v Českém Krumlově. Žádná další v Jihočeském kraji taková není. Bude navíc doplňovat prohlídkovou trasu věnovanou alchymii,“ uvedl kastelán třeboňského zámku Pavel Hofman.

Práce na revitalizaci interiéru, původně sklepních prostor zámku, kde kdysi bývala zámecká kotelna, začaly koncem loňského října. „Museli jsme odstranit původní nevhodné úpravy bývalého nájemce. Vrhli jsme se do všeho s nadšením, že práce budou snadné, ale museli jsme začít od píky, zbavit se původních nátěrů, omítek a čekalo nás mnohem více práce, než jsme čekali,“ řekl budoucí provozovatel Tomáš Mařík. Podle jeho slov postupovali krok za krokem pod přísným památkářským dozorem a vše jak s památkáři, tak i s kastelánem pečlivě konzultovali.

„Památkářům se líbí, že jsme zvolili správné stylové materiály, starou cihlovou dlažbu, kámen a dřevo, a to i na toaletách. Máme tam už připravený nekuřácký salonek nazvaný alchymistická oratoř. Hlavní místnost je ve stylu alchymistické dílny a vstupní místnost připomíná erby nejslavnějšího vládnoucího rodu, jako jsou v erbovním sále na zámku. Barevnost maleb je provedená ve stejných odstínech jako je v renesanční části zámku. Chceme, aby si od nás návštěvník odnesl jak kulinářský, tak i kulturní zážitek,“ vysvětlil Tomáš Mařík.

Dále doplnil, že se chtěli přiblížit nejslavnější éře třeboňského zámku, a to druhé polovině 16. století.

Prostory rozšířili ještě o nevyužívané dílny Státního archivu, kde vzniká moderní kuchyně se zázemím pro její personál. Část vybavení už mají a další je objednaná. V současné době instalují vzduchotechniku. Upravovat jídlo ale také chtějí v otevřeném krbu v místnosti přímo na ohni, a to zejména v zimních měsících.

„Nejhorší bylo skloubit stylovost s dnešními požadavky hygieny a podobně. A také neudělat zásahy do památkářské části jako jsou třeba klenby. Zachovat renesančního ducha a vyhovět dnešním náročným požadavkům na provoz nebylo jednoduché,“ dodal Tomáš Mařík.

Díky nápadu s krčmou se tak lidé budou moci podívat také do prostor, kde zůstaly křížové klenby po původní Budějovické bráně, než byla přestavěná, kam by se jinak podívat nemohli.

„Lidé sem nahlížejí už teď sotva pootevřeme dveře a jsou nadšení, takže se už těšíme, až bude vše hotové,“ řekl autor nástěnných maleb, výtvarník Jaroslav Jiran.

Prostory vyzdobil kopiemi z dochovaných rytin a kreseb, včetně symbolů z historických dokumentů, přičemž jejich výběr konzultovali společně s kastelánem Pavlem Hofmanem.