A už teď je jasné, že špatné počasí, které na konci jara panovalo, se projeví stejně jako v minulých letech i na jejich úrodě.

„V našem regionu začala hlavní sezona sběru třešní ve středu. Letošní jaro opravdu zanechalo ničivé následky. Napršelo zhruba dvakrát tolik, než kolik by mělo, a někde dokonce stála voda. Nejen, že byly poškozeny květy, ale v některých oblastech dokonce vlivem vlhka umíraly i stromy, třeba dvacet let staré,“ konstatoval předseda Unie ovocnářů jižních a západních Čech Pavel Fríd.

Květy ve vlhkém počasí byly mnohem náchylnější k houbovým chorobám. Problémem ale je také to, že ve vlhku mají postřiky menší účinnost, takže mohla být jejich snaha marná.

V deštivém počasí nemohli opylovat včely. „Těch navíc pořád ubývá, protože mladí je nechtějí chovat,“ pokračoval Pavel Fríd s tím, že v celé Evropě bude v letošním roce sklizena pouze polovina předpokládané úrody višní a třešně na tom nejsou o mnoho lépe. „Začínáme v tuto dobu sběrem pozdních třešní, protože odrůdy, které dozrávají dříve měly nízkou kvalitu,“ uvedl ovocnář rabínské společnosti Zeas–Agro Vladimír Trobl.

Neúroda se projevuje i na ceně, která se pohybuje nad padesáti korunami za kilogram. „Zájem je veliký, třešně mizí stejně rychle, jako nakladačky. Kupuje si je prakticky každý,“ uvedla prodavačka u stánku se zeleninou v Prachaticích.