„Letos je to horší než vloni. Už jsme se rozhodli, že musíme zaorat 40 hektarů ozimých ječmenů. Důvodem jsou plísně a vymrznutí. Místo toho budeme sít jarní ječmen,“ uvedl předseda Zemědělského družstva Budíškovice a předseda Okresní agrární komory v Jindřichově Hradci Jan Koutný.

O trošku líp jsou na tom s ozimou pšenicí. „Pšenici zatím hnojíme, počkáme ještě asi týden a pak uvidíme, jestli se vzpamatuje,“ doplnil Jan Koutný s tím, že by ji samozřejmě zaorávali jen neradi.

Podle jeho slov jsou na tom například lépe zemědělci v Dolních Němčicích, kde nebudou muset zaorávat nic.

Letošní jaro je naopak zatím příznivější oproti loňskému na polích společnosti K+K Břilice na Třeboňsku.

Plísně se u nich na polích sice také vyskytly, ale ne v takové míře, aby museli některá místa zaorávat. Naopak by se trošku poškozená žita měla podle Vojtěcha Leštiny zregenerovat.

V současné době ještě stále nemohou zemědělci na některé podmáčené pozemky zajet s technikou. Jsou to ale spíš výjimky. „V současné době přihnojujeme řepky a obiloviny, což už máme z větší části hotové, a tam, kde můžeme zajet do polí, začínáme sít,“ doplnil vedoucí obchodního oddělení společnosti K+K Břilice Vojtěch Leština.

Hnojení řepky chtěli dokončit podle Jana Koutného včera i na polích jejich družstva, kam dřív kvůli vodě nemohli.

Nejvíce problémů však po zimě zemědělcům na Třeboňsku působí divočáci.

„Na některých pozemcích jsou plošně rozrytá místa od černé zvěře. Vybírá si místa, kde je to pro ni přístupnější a kde je více chráněná, jako například kolem rybníků Tisý a Rožmberk,“ uzavřel Vojtěch Leština.