Podle ředitele jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz Josefa Nejedlého činí i v současné době propad oproti období před již zmíněnou metanolovou kauzou okolo deseti procent. V gastronomii je to obecně ještě víc než v maloobchodě. „Vloni od září do konce roku se neprodávalo. A spotřebitelé se více odklonili od tvrdého alkoholu k vínu, které nemá spotřební daň a je levnější. Lidé se pořád ještě bojí rozlévaných lihovin. A to hned tak neustoupí, ve Finsku to trvalo pět let," uvedl Josef Nejedlý.

Doplnil, že po roce se zatím ani neučinila žádná výrazná opatření na potlačení nezákonné výroby. Poctivým likérkám by však přece jen mohlo svítat na lepší časy. Ale jen v případě, že Senát příští týden schválí nový zákon o lihu: „Nesmí tam přijít žádný pozměňující návrh, protože už by  zákon nešel vrátit do parlamentu a pokud by to senátoři nechválili, tak se vlastně smete ze stolu. Pokud projde, v což doufáme,  bylo by možné říci, že stát něco ke zlepšení situace udělal."

V zákoně o lihu je hodně opatření, která by měla pokoutné výrobě a šíření pančovaných lihovin zamezit. Podle Josefa Nejedlého mezi ně mimo jiné patří prodej maximálně litrového balení alkoholu pro gastronomii, takže by odzvonilo všem kanystrům. Dále kauce na výrobu lihovin, podle které by pak byl maximální přehled o výrobcích.

„Pokud senátoři příslušný zákon schválí, tak by změny  včetně nových kolků mohly platit už od 1. prosince," dodal Josef Nejedlý.

Metanolová kauza se citelně dotkla i malých  výrobců lihovin. Jak říká jednatelka jindřichohradecké rodinné likérky Hill´s Liguere Ilona Musialová, postiženi byli všichni poctiví výrobci. „A ti nepoctiví nebyli do dneška ani potrestáni. Dopad kauzy, která je zde poprvé za existenci Československa a České republiky, byl plošný. Na druhé straně je pozitivní, že si mnozí lidé uvědomili, že když se řekne rum, není to vždy stejné," míní Ilona Musialová.

Nejen výrobci, ale i prodejci alkoholu v počátcích aféry pocítili úbytek klientely. „V té době, kdy to vypuklo, jsme určitě pokles zájmu o tvrdý alkohol zaznamenali. Teď už se to zase docela srovnalo. Dnes se však celkově vypije méně,  podle našich zkušeností je to ale spíš spojené s finanční situací," zhodnotila manažerka Hotelu Jelen v Nové Včelnici Lucie Řimnáčová.