„Není to nic výjimečného, většinou se jednalo o ukončení sezonních prací, takže s nástupem jara zřejmě lidé zase práci, na jakou byli zvyklí, dostanou většinou zpátky,“ uvedla ředitelka Úřadu práce v Jindřichově Hradci Stanislava Zemanová.

Lidé na Dačicku, a to zejména ze vsí, totiž bývají podle jejích slov většinou zaměstnaní v lesnictví, zemědělství i na veřejně prospěšných pracích, ale také v lomech a ve stavebnictví.

Právě z uvedených profesí přicházeli do evidence dačické pobočky úřadu práce v prosinci a ze stavebnictví podle Zemanové přišli lidé do evidence i nyní v lednových dnech stejně jako někteří z veřejně prospěšných prací.

„Dříve byly v pohraničí statky, kde lidé často pracovali, ale jejich vedení postupně činnost utlumila. V posledních letech se často pomáhají lidé starat o obecní lesy nebo využívají veřejně prospěšných prací. Jinak musí často z dačické oblasti jezdit lidé za prací do Jindřichova Hradce, ale i mimo region do Jihlavy,“ vysvětlila Stanislava Zemanová.

Dlouhodobě vysoká nezaměstnanost má své kořeny zejména ve vsích na Jindřichohradecku, které jsou jako by odříznuty od světa. Tamní obyvatelé totiž mají často velké problémy dopravit se za prací kamkoliv. Buď mají velmi omezené autobusové spojení, nebo si spočítají, že když budou jezdit autem, z výplaty jim téměř nic nezbude.

„Abych mohla pracovat na směny, pronajala jsem si garsonku na okraji města, ve kterém je podnik. Z domova jsem měla špatné autobusové spojení a večer žádné. To víte, že se to mé rodině moc nelíbí, taky z toho nejsem nadšená, ale děti jsou už naštěstí velké a z něčeho žít musíme,“ řekla čtyřiačtyřicetiletá žena, která si nepřála být jmenována.

Problémy s dopravou potvrdila i ředitelka Úřadu práce v Jindřichově Hradci Stanislava Zemanová, která uvedla že 51 procent nezaměstnaných jsou ženy, které mají šanci najít uplatnění většinou jen při práci na směny.

„Vloni propustily na Dačicku ve druhé polovině roku Lesy České republiky devět lidí, ale žádné masivní propouštění z podniků nebylo,“ uvedl místopředseda představenstva Jihočeské hospodářské komory (JHK) Bohdan Soukup.

Připomněl také dva projekty evropského sociálního fondu Dobrá práce a Cesta do práce, o kterých mohou lidé dostat bližší informace v kanceláři JHK.

Vývoj nezaměstnanosti na Jindřichohradecku.