Od loňského června se některé z pozic na žebříčku nejlépe a nejhůře placených profesí promíchaly. Oproti roku 2008 si na mzdách pohoršily uklízečky a švadleny. „Utáhnout opasky“ si ovšem museli i šéfové velkých firem s platy v řádech desítek tisíc korun.
Průzkum výdělků, zveřejněný mimo jiné na webové stránce žďárského úřadu práce, se týká podnikatelské sféry, do které je povinně zahrnut každý podnik s 250 a více zaměstnanci.
Nižší mzda než byla loni
„U menších firem se postupovalo výběrem jednotlivých subjektů,“ přiblížil zpracovávání dat z oblasti výše platů vedoucí úseku společnosti Trexima Vladimír Smolka.
Společnost ke zpracování statistik oslovilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Z průzkumu vyplývá, že na seznamu nejhůře placených profesí v kraji vedou pomocníci a uklízeči v kancelářích, hotelích, nemocnicích a jiných zařízeních. Jejich mzda se oproti loňskému roku snížila o více než tři sta korun – z 11 436 korun průměrného hrubého výdělku poklesla na 11 123 korun.
Na předposlední místo se nově dostali ti, již pracují jako švadleny, vyšívači či pracovníci v příbuzných oborech. I jim se snížily platy, a to bez 68 korun o celou tisícikorunu na průměrný plat 12 338 korun.
Paradoxem zůstává fakt, že v kraji pracují taktéž švadleny, jejichž hrubý měsíční plat nepřevyšuje 8 750 korun.
„Do aktuálního statistického šetření byly za první čtvrtletí letošního roku zahrnuty platy například i 2 321 prodavačů, 733 úředníků ve skladu nebo 310 programátorů,“ uvedl Smolka.
K žádným výraznějším změnám nedošlo v žebříčku profesí nejlépe placených. Na nejvyšších pozicích zůstali ředitelé velkých organizací a podniků, i když i ti si finančně pohoršili. Nižší cifru na výplatních páskách mají i vedoucí v podnicích poskytujících obchodní služby. Dostávají totiž v průměru skoro o dvanáct tisíc korun méně než v červnu 2008, a z druhého místa v žebříčku nejlépe placených profesí se tak propadli až na místo čtvrté.
„Nejvíce si polepšili vedoucí pracovníci ve stavebnictví a zeměměřičství – na účtech mají podle aktuální statistiky až o pětadvacet tisíc korun měsíčně více,“ upozornil Vladimír Smolka ze společnosti Trexima.
Nepodnikatelská sféra na údaje čeká
Dobře finančně ohodnoceni jsou také elektroinženýři a lidé zastávající pozice projektantů elektrotechnických zařízení. Tito odborníci nyní berou průměrně 60,5 tisíce místo loňských 53 tisíc korun hrubého měsíčně.
Co se týká výše mezd v nepodnikatelské sféře, průměrné výdělky úředníků, lékařů nebo učitelů se zpracovávají jednou za půl roku. Tyto údaje tedy teprve čekají na zveřejnění. Koncem minulého roku dosahoval například průměrný plat lékaře 45 tisíc korun měsíčně. Průměr platů učitelů základních škol nepřevyšoval 25 tisíc korun hrubého měsíčně.
A co má zaměstnanec dělat, není-li spokojen se svým platem?
Mnohé personální agentury prezentují návody, jakým způsobem postupovat. „Důležitým momentem určitě je, jaká je aktuální situace v podniku,“ podotkl Miloš Zauf, vedoucího odboru trhu práce žďárského úřadu práce s tím, že žádat zvýšení platu při ekonomických potížích firmy asi nebude žádoucí.
Nutné je také dobře znát platové relace profese, ve které je člověk zaměstnán. „A rozhodně si nezapomeňte pro jednání se šéfem připravit vhodné argumenty,“ připomněl vedoucí odboru trhu práce Miloš Zauf.