Nemají však ani šanci ji někde získat. Celkově hrozí, že než si nějakou práci najdou, nebudou pak schopni si vytvořit potřebné pracovní návyky a ponesou si problémy s sebou dál.

„Jsem od září na pracáku a občas dělám nějaké brigády. Když se objeví někde volné místo, chtějí tam vždycky praxi a často i pětiletou,“ uvedl loňský absolvent učebního oboru automechanik Petr z Třeboňska.
Sehnat práci je, a to nejen v poslední době, náročné i pro lidi v produktivním věku s praxí. Není divu, když na konci minulého měsíce bylo podle statistiky Úřadu práce v Jindřichově Hradci jen 116 volných pracovních míst na 3982 evidovaných uchazečů o práci a z nich 725 mladých ve věku do 24 let.

„Připravujeme skupinová poradenství, kde mladé uchazeče o práci například učíme, aby si uměli vyhledat práci na internetu, napsat strukturovaný životopis nebo jednat se zaměstnavateli,“ uvedla ředitelka Úřadu práce v Jindřichově Hradci Stanislava Zemanová.

Jednou z možností uplatnění jsou společensky účelná pracovní místa u zaměstnavatelů, kde část nákladů na mzdy a odvody hradí úřad práce. Pokud se nějaký zaměstnavatel rozhodne vytvořit nové místo pro toho, kdo je nezaměstnaný, může zažádat na zmíněného zaměstnance o finanční prostředky. Ty mu mohou být vypláceny po dobu šesti měsíců. U mladých lidí do dvaceti let je podmínkou, že musí být nejméně dva měsíce v evidenci úřadu práce.

Vedení některých středních odborných škol a učilišť na Jindřichohradecku se snaží o zkontaktování žáků s prostředím některých firem už v rámci praktické výuky.

„S uplatněním naši absolventi problémy nemají. Často odcházejí ze školy do firem, které jsou našimi obchodními partnery nebo si práci sami najdou,“ uvedla ředitelka Střední školy v Českých Velenicích Milena Elsterová.

Jejich partnery jsou podle jejích slov společnosti České dráhy, Kargo ČD či Magna Cartech, které poskytují jejich žákům i stipendia.

„Letos máme výjimečně naplněný první ročník oboru strojní mechanik, bývalý zámečník. Ale jinak zájem o učební obory děti nemají. Hledají si co nejsnazší cestu. Učební obory se proto snaží podporovat firmy, ale i kraj bude od příštího roku poskytovat stipendia na obor strojní mechanik,“ dodala Elsterová.

Uplatnění nacházejí i absolventi Středního odborného učiliště zemědělského a služeb v Dačicích. „Děláme si vždy na konci třetího ročníku průzkum, jestli mají žáci kam nastoupit do práce. Automechanici a opraváři zemědělských strojů mají 96 procentní úspěšnost,“ uvedl ředitel dačického učiliště Radek Hillay. Pokud chtějí jejich absolventi i z jiných oborů pracovat, tak podle jeho slov uplatnění najdou.