Staneme se všichni plátci daně z přidané hodnoty? Takto se ptají v posledních týdnech turističtí průvodci na Českokrumlovsku, ale takto by se měli ptát i drobní živnostníci zvláště v příhraničních regionech. Proč? Podle novely zákona o DPH je taková zdánlivě absurdní situace bez přehánění pravděpodobná.

„Pokud si mne najme nějaká skupina turistů, dohodneme se na ceně a dojde k vyúčtování, mohu zjistit, že fakturu mám vystavit dejme tomu na nějakou univerzitu, pod niž skupina patří, a že univerzita je plátcem daně z přidané hodnoty,“ nastínil turistický průvodce Oto Šrámek.

„A i kdybych už za celý rok neprovedl ani jednoho turistu, který má s daní z přidané hodnoty cokoliv společného, já se v tu chvíli musím zaregistrovat jako pláce DPH,“ dodává Šrámek. A to už je pro mnoho průvodců, ale i živnostníků dost zásadní změna. A nejen pro ně.

Například automechanik z malé dílny, který opraví porouchané auto nějakému cizinci z Evropské unie a zjistí, že cizinec je plátce DPH, se v tu chvíli také musí stát plátcem.

Co to obnáší? Vyplňovat daňové přiznání pětkrát do roka, přejít na složitější model účetnictví, který už zpravidla zvládají jen kvalifikovaní účetní, a především hlídat platební morálku.

Pokud totiž takovému živnostníkovi odběratel nezaplatí včas, stane se, že nešťastník bude muset daň odvést finančnímu úřadu ze svého.

Pro mnoho lidí, zvláště pro ty, kteří si prací na živnostenský list pouze přivydělávají, je to komplikace. „V takovém případě se mi to vůbec nevyplatí dělat,“ říká k průvodcovskému přivýdělku Jana Pejchalová, ale i mnozí jiní.

Jedním z oficiálních důvodů, proč se takovéto změny zavádějí, je podle vyjádření ministerstva financí snaha zabránit daňovým únikům. Jenomže tato snaha na druhou stranu narušuje rovnost podnikání.

Daň z přidané hodnoty totiž neznají Japonci, věc by se neměla týkat ani Američanů nebo Rusů, zkrátka každého, kdo není z Evropské unie.

„Pokud budeme pracovat pro subjekty z Evropské unie a budeme plátci DPH, pak se cenově nic nezmění. Ale pokud budeme pracovat pro turisty z jiných zemí, pak už budeme tím pádem dražší a ohrozí se tím naše konkurenceschopnost,“ dodává Edita Macková za průvodce. Ale opět, problém se týká všech firem a živnostníků.

K tomu všemu je nutné připočíst čas strávený při papírování, kdy se kromě daňových přiznání budou muset přikládat i seznamy klientů, pro které živnostník pracoval během rokun a tak dál.

„Všude se vyhlašuje, jaká je podpora malých podnikatelů, ale my budeme zavaleni zbytečnou administrativou,“ míní další živnostníci.

Asociace průvodců už se obrátila na ministerstvo financí s osobním dopisem přímo ministru Eduardu Janotovi. Podle dosavadních informací, zatím bez odezvy. Jak se ale živnostníci shodují, do voleb s tímto problémem těžko něco udělá.