„Obecně ještě požadavky na řidiče jsou, ale platí to, co o ostatních profesích, poptávka poklesla,“ potvrdil včera zhoršující se situaci Ivan Loukota, ředitel Úřadu práce v Českých Budějovicích.

Důvodem, proč poptávka po řidičích poklesla, je propad zakázek o desítky procent. První signály přišly na podzim, ale nyní se dostavila krize v plné síle.

Obtížím čelí například ČSAD Jihotrans. Jedna z největších jihočeských společností v oboru odstavila podle médií už na konci minulého roku asi deset procent kamionů. Propustila i kolem tří desítek řidičů, ale další lidé by nyní o práci přijít neměli. „Mohu konstatovat, že v současné době firma neplánuje hromadné propouštění a jako podnik nabízející služby se operativně přizpůsobujeme trhu,“ zmínil k situaci ve firmě generální ředitel ČSAD Jihotrans Robert Krigar.

S nižšími zakázkami se potýkají i menší spediční společnosti. „Zakázky klesly o desítky procent,“ přisvědčil Jiří Koutník z českobudějovické firmy Corax.

Na druhou stranu je podle Koutníka k dispozici více řidičů, kteří dříve chyběli. „Firmy si budou moci alespoň vybrat kvalitnější řidiče,“ vidí jednu malou výhodu v nynějších obtížích Koutník. Šanci získat snáze řidiče si například pochvaluje také českobudějovický dopravní podnik.

Podle odborníků potrvají obtíže v autodopravě přinejmenším do konce tohoto roku. A mnozí také upozorňují, že propad zakázek ještě nedosáhl své největší míry. Nejslabší zájem o spediční služby se čeká v nadcházejících letních měsících.


Benzin obrátil, opět zdražuje

Zatímco ještě před měsícem mohli řidiči tankovat benzin i za méně než dvaadvacet korun na litr, dnes už jsou ceny minimálně o dvě koruny výš. Během minulého týdne začal benzin i nafta markantně zdražovat.

„Ceny se zvyšovaly minulý týden, byl to docela skok, šlo to nahoru o víc než korunu,“ potvrdila obsluha čerpací stanice Agip v Novém Vrátě.

Litr Naturalu 95 tu včera stál 24,50 Kč a nafta 25,80 Kč. Stejné ceny jsou například i na benzince ÖMV Na Dlouhé louce nebo na Shellu v Novohradské ulici.

„Od minulého týdne ceny povyrostly o necelé dvě koruny,“ komentovala vývoj cen Jolana Butalová, nájemkyně čerpací stanice Shell v Českých Budějovicích.

O úbytek klientů kvůli rostoucí ceně se ale benzinové pumpy bát nemusejí. „Lidi jsou rádi, že to není třicet korun za litr jako před rokem,“ poznamenala Butalová.

“Nejraději bych jim tady škrtnul sirkou. Když mají zlevnit, doprodají nejprve zásoby za původní cenu. Ale sotva se avizovalo zdražení, hned jsem tankoval dobře o korunu dráž,“ zlobí se řidič octavie.

Velkým dopravcům zatím zdražování nafty problémy nečiní. „Z hlediska našeho plánování se jedná o krátkodobé výkyvy. Pokud by došlo k dlouhodobějším změnám v cenách pohonných hmot, samozřejmě by se na ekonomice našeho podniku projevily stejně jako u každého dopravce,“ uvedl Radek Filip, vedoucí oddělení strategie a řízení dopravy Dopravního podniku města České Budějovice.



Růst cen na burze

Za zdražováním pohonných hmot stojí několik faktorů. „Ceny se vyvíjejí podle poptávky a mění se za prvé v závislosti na konkurenci,“ uvedla Blanka Růžičková, tisková mluvčí společnosti Benzina. Jak dále uvedla, cena benzinu a nafty závisí na nákladech, stavu zásob a velkoobchodních cenách. „Je fakt, že na burze v Rotterdamu se v poslední době výrazně zvedly ceny,“ dodala.


CENY PHM

Průměrná cena pohonných hmot k 18. lednu:


Natural 95 Nafta
ČR 23,60 25,18
JČ kraj 23,21 25,03
okres ČB 23,61 25,25

Zdroj: CCS

Ceny dle průzkumu Deníku na čerpacích stanicích Agip, ÖMV a Shell v Českých Budějovicích k 19. lednu:

Natural 95 Nafta
24,50 25,80