„Samozřejmě, že se snažíme obě strany vždy dohodnout a hledat co nejschůdnější řešení problémů. Do nestabilního prostředí nikdo nebude dávat zakázky, ani investovat,“ vysvětlil předseda odborové organizace Kovo ve společnosti TRW–DAS Dačice Karel Krajíček.

Doplnil, že firma TRW–DAS chce mít dobré jméno, a proto pečuje o své zaměstnance.

Novou kolektivní smlouvu mají podepsanou od začátku dubna. „Naší největší prioritou je zachovat práci pro co nejvíc lidí. Nebylo by rozumné požadovat v této těžké době zvyšování platů. Dohodli jsme se však na tom, že pokud se situace zlepší, tak po ročním zúčtování se na případném profitu budou podílet i zaměstnanci formou ročních odměn,“ vysvětlil Krajíček.

Výhody, které měli členové odborů v loňském roce, podle jeho slov obhájili i na další rok. Podniku v poslední době pomohlo zavedení šrotovného v sousedních zemích, kdy je větší zájem o nová auta, pro která vyrábějí komponenty. Výhledy však podle Krajíčka zatím stále nejsou moc optimistické.

Ne všude však už mají odboráři jasno. Například v podniku ŽOS České Velenice zatím novou kolektivní smlouvu ještě uzavřenou nemají.

„Čekáme, jak dopadneme v soutěži o zakázky na opravy osobních vozů,“ uvedl předseda odborové organizace společnosti ŽOS České Velenice Imrich Žec. Výsledky výběrového řízení budou podle jeho slov známé až příští týden a poté budou čekat zákonnou lhůtu kvůli případnému odvolání účastníků.

Kolektivní smlouvu budou tedy uzavírat s vedením podniku až v květnu, kdy budou moci vycházet z konkrétních zakázek.