Podle novely zmíněného zákona totiž musí od 1. července každý provozovatel restauračního zařízení svou provozovnu zvenčí označit nálepkou, která bude návštěvníkům oznamovat, že se jedná buď o nekuřáckou restauraci, nebo naopak o kuřáckou.

Pro hospodské to znamená rozhodování o tom, komu ze svých hostů dají přednost. Hodně stálých štamgastů si totiž posezení u piva bez cigarety nedokáže ani představit.

„Musíme zatím preferovat obě strany, nekuřáky i kuřáky. Budeme proto vylepovat obě nálepky,“ řekl Rudolf Urban. V jejich restauraci totiž mají štěstí, že v ní mají oddělené místnosti a vlastně se pro ně nic nezmění. Jedna velká místnost, kam chodí nejvíce lidí na jídlo, je už nekuřácká delší dobu. Další dvě místnosti, z nichž jedna je přímo u výčepu, zůstanou kuřácké.

Obě nálepky si dají ke vchodu také na některých dalších místech. „Máme tu nekuřácký salonek s čističkou vzduchu a pak kuřáckou restauraci. Kdybychom ji udělali úplně nekuřáckou, tak by sem nikdo nechodil, protože k nám chodí dělníci na obědy a devadesát procent z nich kouří, a přes zimu sem přijdou jen místní,“ vysvětlil majitel restaurace U Formana ve Stráži nad Nežárkou Pavel Sewald.

Někteří z dalších provozovatelů na Jindřichohradecku však zatím zdaleka jasno nemají.

„Sám jsem sice kuřák, ale preferoval bych nekuřácké označení prostor v pivnici, protože by to prospělo ovzduší. Zatím se však obávám, že by to ohrozilo návštěvnost a odrazilo se to na tržbách,“ uvedl provozovatel pivnice v areálu třeboňského pivovaru Jiří Neubauer mladší.