Ztrátové měsíce, kdy výkupní cena mléka je stále pod výrobní cenou, nesou chovatelé na Jindřichohradecku velmi těžce.

„Peníze samozřejmě chybí. Dostáváme o půl milionu korun měsíčně za mléko méně, než jsme byli zvyklí,“ uvedl šéf společnosti CIZ AGRO z Cizkrajova Jaroslav Pokorný. Oblast zemědělství se podle jeho slov stává v poslední době záležitostí spíše politickou. Bez patřičné přímé podpory státu mnozí zemědělci současnou situaci stěží ustojí.

Příznivé ceny za komodity zaznamenali naposledy v roce 2007. To však mělo podle Pokorného vliv v loňském roce zejména na uměle vyvolané zvýšení cen za hnojiva. Ty nyní sice velmi mírně jejich výrobci zlevnili, avšak ceny dusíkatých hnojiv, bez kterých se zemědělci neobejdou, jsou stále vysoké. Na ně nyní potřebují finance, které jim chybí zejména za mléko.

O tom, jaké budou výkupní ceny, teprve budou probíhat jednání. „Mlékárenské družstvo JIH má návrh smlouvy k dispozici a předpokládáme, že jej bude připomínkovat,“ uvedla tisková mluvčí Madety Barbora Daňková.

„Výkupní cena mléka se v březnu stabilizovala a velmi mírně zvýšila, větší navýšení čekáme v tomto měsíci. O smluvních podmínkách budeme jednat 17. dubna,“ uvedl místopředseda Mlékárenského a hospodářského družstva JIH Zdeněk Houška. Na společném jednání s vedením Madety budou projednávat zásadní problematiku, a to splatnost a výkupní cenu.

V návrhu nové smlouvy je totiž podle Houšky splatnost stanovená na šedesát dní, ale výrobci mléka požadují, aby zůstala délka splatnosti i nadále třicet dní.
Objem vykupovaného mléka se na Jindřichohradecku podle Daňkové ustálil v souvislosti se stabilizovanou výrobou v provozovně Madety v Jindřichově Hradci a novými možnostmi exportu.