Město tyto snahy vítá.

Firma má už jeden areál nedaleko Soběslavi v Nedvědicích, kde pěstuje hlívu ústřičnou, což se nezmění. Tamní výroba zůstane.

Žampiony však musí dovážet z Polska a u nás je pouze balí. České houby tak paradoxně nejsou české, ale polské. To by se mělo změnit už v první polovině příštího roku.

„Ještě není nic jisté, záleží na mnoha faktorech, ale pokud vše půjde dobře, výroba by se do této doby mohla skutečně rozjet,“ uvedl výkonný ředitel společnosti České houby, a. s. Petr Zeman.

Díky areálu, který má vzniknout v lokalitě Na Brabci, by se nejen staly z Českých hub opravdu české, ale vznikla by i řada pracovních míst.

To by Soběslavsku, které mělo v prosinci druhou nejvyšší míru nezaměstnanosti (10,78%) z mikroregionů táborského okresu, pomohlo. Hůře na tom bylo už jen Jistebnicko „V první etapě plánujeme zaměstnat zhruba čtyřicet lidí. Dalších čtyřicet míst by potom přinesly následující etapy,“ naznačil Petr Zeman.

Firma bude začátkem března žádat ministerstvo zemědělství o dotaci na realizaci skladové haly, pěstírny hub a distribučního centra. „Pokud areál vznikne, najde tam zaměstnání hodně místních. Věříme, že se firmě podaří získat dotaci a areál postaví,“ dodal starosta Jindřich Bláha.
Nejprve však bylo třeba, aby zastupitelstvo schválilo směnu pozemků. Fakt, že město podobné snahy vítá, dokazuje i bezproblémové schválení směny zastupitelstvem, kdy pro návrh zvedli ruku všichni zastupitelé.

(peš)