Navíc příznivci zlatavého moku z pivovaru Bohemia Regent se podle slov zástupce majitele pro výrobu a obchod Dušana Brodského nemusí obávat toho, že by za něj v dohledné době platili víc peněz. „ Jsme regionální pivovar, takže si víc vážíme zákazníka. Snažíme se spíš připravit zvláštní nabídku pro naše spotřebitele,“ vysvětlil Brodský.

„Jako každoročně připravujeme Vánoční ležák. V těchto dnech by se mělo začít plnit do třetinek zcela nové filtrované šestnáctistupňové pivo pod názvem Kníže. Dřív bylo jen nefiltrované kvasnicové,“ vysvětlil sládek pivovaru Ivan Dufek. „Jsme tu v lázních, ale na točenou kvasnicovou šestnáctku si sem rádi zajdeme,“ uvedl Jiří Miksa z Prahy.

V nedávné době schválila evropská komise chráněné zeměpisné označení České pivo. „Předpokládáme, že je budou používat zejména méně známé nebo menší pivovary, které vyrábějí kvalitní pivo tradiční českou metodou a z českého sladu. Třeboňský pivovar si toto označení plně zaslouží. Pro vyhlášené značky, jako je Plzeň nebo Budvar, to mít význam nebude,“ vysvětlil Jan Veselý.

Zástupci třeboňského pivoru Bohemia Regent však jako by předběhli dobu, protože užívají chráněné označení Tradiční české pivo již několik let. Přesto podle místního sládka Ivana Dufka evropské označení České pivo vítají i zde. „Jsme mezi pivovary, co vyvážejí, takže si myslím, že je to takové zadostiučinění pro nás i ostatní menší české pivovary,“ uvedl Dufek.

Pivovary při výrobě však musejí dodržovat podmínky, které označení České pivo zahrnuje. Kontrolovat je bude státní zemědělská potravinářská inspekce.