Radní dali firmě výpověď z městských prostor, ale provozovatelé s výpovědí nesouhlasili a odmítli se vystěhovat. Obě strany nyní čekají na výsledek soudu.

Počkat budou muset i lidé, kteří podepsali petici pro zachování pizzerie. „Odpověď na petici bude v tom smyslu, že čekáme na soudní řízení,“ uvedla náměstkyně primátora Ivana Popelová po posledním jednání rady města. Náměstkyně dodala, že situaci kolem pizzerie by měl posoudit nezávislý soudní orgán. Ani jedna strana totiž nechce ustoupit ze svého stanoviska a spor se přitom táhne již řadu měsíců.

Zastupitelstvo

Zástupce provozovatelů pizzerie Ladislav Vrabel se dokonce na třetí pokus dostal se svou kauzou i na jednání českobudějovického zastupitelstva.

Není občanem Českých Budějovic, a tak odešel dvakrát ze zastupitelstva s neúspěchem, protože mu chyběla správná plná moc, aby zde mohl promluvit.

Při třetím pokusu se ale zastupitelé po delší diskusi rozhodli, že Vrabel bude moci říci své. Jeho řeč, ve které apeloval na zachování podniku, ale měla nečekaný dopad. Opoziční zastupitelka Helena Sýkorová například chtěla vědět, proč má pizzerie povolenou předzahrádku, když je ve sporu s městem o výpověď z nájmu. „Ta předzahrádka je větší, než byla vloni,“ doplnila Sýkorová.

Vedení radnice na její dotaz reagovalo s tím, že předzahrádka byla povolena na základě smlouvy, která platila před výpovědí. Údajně nebyl důvod předzahrádku nepovolit. Zároveň ale radnice trvá na tom, že provoz pizzerie měl skončit 30. dubna.

Podle Vrabela však zahrádka přesně odpovídá rozsahu loňského záboru a restaurace dostala výpověď neoprávněně.

„Jediným důvodem ve smlouvě, proč je možné dát nám výpověď, je neplacení nájmu, a to se nestalo,“ zdůraznil před zastupiteli Vrabel. Další opoziční zastupitel Svatomír Mlčoch si ale na základě tohoto konstatování vyžádal po vedení města informaci, jak je to se smlouvou a kdo inicioval výpověď.

Ve hře je přitom už další zájemce o prostory. V době sporů se současnými nájemci město hledalo nové využití a zvítězila nabídka nekuřácké restaurace pro rodiny s dětmi. Podle vedení města ale z této strany žádná komplikace nehrozí, protože s výherkyní výběrového řízení nebyla sepsána smlouva.

Spor, který se má začít projednávat, by mohl přivést do soudní síně i jednotlivé radní a další zástupce vedení města. Přinejmenším Vrabel naznačil, že jeho právní zástupci takové kroky zvažují.