Na Jindřichohradecku se sezona provozovatelům kempů moc nevydařila
Stanaři měli snad jen tři, čtyři týdny, kdy jim bylo léto nakloněno. „Byli jsme v chatce a byla zima, stan si nedovedu představit,“ uvedla turistka z Ostravy.
Například ve Sportkempu Doubí u Opatovického rybníka v Třeboni mají výhodu, že je zde řada pobytů předem objednaná a domluvená. „Kdyby to nebylo, tak je to horší. Poslední týden v červnu a čtrnáct dní v červenci bylo hezky a pak už byly strašné výkyvy teplot. To se projevilo především úbytkem stanařů,“ konstatoval včera vedoucí kempu Vilém Klaboch.
Cykloturisté, kteří jsou v kempu ubytovaní, ráno vyjíždějí na túry a vracejí se až večer. „K nám jezdí lidé hlavně za sportem, využívají i halu a kurty, věnují se právě cyklistice,“ dodal Klaboch.
Za jednu z nejhorších sezon označil tu letošní spolumajitel Autokempu Zvůle Jan Smejkal: „Je to mizérie, nejenom kvůli počasí, ale projevuje se i krize. Podle odhadu je letošní sezona minimálně o třetinu horší než ta loňská. Kdyby alespoň bylo hezky o víkendech, ale od 17. července až do 20. srpna nestály víkendy za nic, což se podepsalo i na nižších tržbách v kioscích.“ Přitom rybník Zvůle je vyhledávaným místem, ale stanařů přijelo méně a obsazování chatek také nebylo snadné. Podle Smejkala nebyl problém hlavně s těmi luxusnějšími, lépe vybavenými.
Naopak majitel Cyklokempu ve Starém Městě pod Landštejnem Filip Klíma si na nedostatek hostů nestěžuje. Již druhý rok provozuje kemp v areálu bývalého dětského tábora ministerstva vnitra. „Měli jsme víc návštěvníků, než jsme čekali. K nám jezdí celé spektrum dovolenkářů, nejsou to jen cyklisté. Takže to bylo skvělé,“ uvedl Klíma.