Tehdy vyhrál jak v krajském, tak i v celorepubli­kovém kole.

Humpolecký starosta Jiří Kučera v letošní vítězství města podle svých slov nedoufal. „Když jsme ocenění obdrželi loni, byl to krásný pocit. Ale ani ve snu by mne nenapadlo, že ho získáme i letos,“ řekl starosta po vyhlášení výsledků v kongresovém centru jihlavského krajského úřadu.


Vázne komunikace?

Přestože Humpolec prožívá podle nasbíraných dat zlaté časy a podnikatelské prostředí je tam nejrozvinutější ze všech měst na Vysočině, oslovení byznysmeni si stěžují na komunikaci s radnicí. „Abych vám řekl pravdu, tento bod mě hodně překvapil. Myslím si, že je dost subjektivní. Lidé, kteří průzkum dělali, zřejmě natrefili zrovna na ty podnikatele, jež s námi nejednají. Loni jsme měli asi štěstí, že oslovili ty, se kterými v kontaktu jsme,“ myslí si Jiří Kučera.

Podle něho je komunikace mezi byznysmeny a vedením města na nadstandardní úrovni. „Funguje u nás dokonce klub, v němž je podstatná část podnikatelů ve městě. Pořádáme s nimi pravidelné schůzky a řešíme nejrůznější problémy. Myslím si proto, že lidé, kteří v anketě odpovídali, v klubu podnikatelů nejsou,“ doplnil šéf humpolecké radnice.
Nejnižší ceny

Na druhém místě se v průzkumu týdeníku Ekonom umístil Pacov na Pelhřimovsku s pěti tisíci obyvateli. A to díky nízkým cenám ve městě. Vodné, stočné a nemovitosti jsou tam podle nasbíraných výsledků nejlevnější na Vysočině. „Beru to jako velký úspěch. Rozhodně se nemůžeme srovnávat s velkými městy, protože u nás nikdy nevyrostou průmyslové zóny, ale pokud někdo projeví zájem, že by u nás chtěl podnikat, je mu věnována velká individuální péče,“ řekl starosta Lukáš Vlček.

O bronzovou příčku se pak podělila dvě sousední města ze Žďárska, a to Nové Město na Moravě a Žďár nad Sázavou.

Na Vysočině bylo v rámci průzkumu vyhodnocováno patnáct měst na základě padesáti kritérií rozdělených do šesti oblastí, a to podle podnikatelského prostředí, kvality lokality, kvality veřejné správy, podle situace na pracovním trhu, cenových podmínek a podle telefonického průzkumu mezi podnikateli.


Pořadí měst
1. Humpolec
2. Pacov
3. Nové Město na Moravě
4. Žďár nad Sázavou
5. Telč
6. Pelhřimov
7. Havlíčkův Brod
8. Třebíč
9. Jihlava
10. Moravské Budějovice
11. Velké Meziříčí
12. Světlá nad Sázavou
13. Chotěboř
14. Náměšť nad Oslavou
15. Bystřice nad Pernštejnem

V jižních Čechách bude vyhodnocení 12. května.