VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prádlo nejen vyperou, ale také pronajmou

České Budějovice – Oblaka páry, skrz která není vidět na krok, obrovský hluk a všude mokro. Takové jsou možná představy mnoha lidí o velké prádelně. V provozu českobudějovické prádelny Wozabal, s. r. o., na Novohradské třídě to ale vypadá téměř jako v laboratoři.

11.6.2014
SDÍLEJ:

Obchodní ředitel českobudějovického závodu rakouské rodinné firmy Wozabal Michal Vaněk.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Všude čisto a pořádek. Aby vás sem pustili, musíte se obléct do bílého pláště a vzít si pokrývku hlavy. Tradici firmy i náplň její činnosti přibližuje v rozhovoru obchodní ředitel českobudějovického závodu rakouské rodinné firmy Wozabal 
Michal Vaněk.

Když se řekne praní prádla, lidé si představí automatickou pračku, kterou máme všichni doma. Jak to ale vypadá ve velkoprádelně?
Je to trochu podobné. 
K praní potřebujeme, stejně jako doma, stroje, vodu, prací prostředky a čas. Rozdíl je ale v kapacitě, technologii a rychlosti praní. Máme tady několik menších strojů, bubnových praček, které jsou podobné těm domácím. Ale hlavní součástí prádelny je tzv. tunelová pračka. Jde o stroj, v němž jsou za sebou seřazeny komory, z nichž každá má kapacitu 50 kilogramů prádla.

Pak je třeba prádlo usušit a vyžehlit. Zajišťujete pro zákazníky i tyto služby?
Samozřejmě, po praní navazují i tyto kroky. Prádlo sušíme v závislosti na jeho typu. Například froté ručníky sušíme úplně dosucha, u dalších druhů prádla zachováváme určitou zbytkovou vlhkost, což je důležité pro následné žehlení nebo mandlování.

Perete prádlo i jednotlivcům, nebo jen větším firmám?
S ohledem na kapacitu a technologické vybavení naší prádelny se mezi naše zákazníky řadí hotely a další ubytovací zařízení, nemocnice 
a domovy pro seniory anebo průmyslové firmy. Nejsme klasickou čistírnou, kam by 
si lidé mohli přinést k vyčištění šaty.

Pro koho perete nejčastěji?
V jižních Čechách jsou to hlavně ubytovací zařízení. Nicméně v budoucnu se chceme více orientovat na zdravotnická zařízení či domovy pro seniory. Nejvíce zákazníků máme v Budějovicích, Českém Krumlově nebo na Lipensku. Zpracováváme prádlo i ze zahraničí – z Rakouska nebo Německa.

Kolik prádla zvládnete vyprat za jednu směnu?
Kapacita prádelny je kolem 10 tun na jednu směnu. Zejména v budějovických 
a krumlovských hotelech je obrátkovost prádla rychlá. Lidé se v těchto ubytovacích zařízeních zdrží průměrně asi 1,2 dne, a tak musíme být schopni dodat vyprané a vyžehlené prádlo velmi rychle. Trochu odlišná je situace na Lipensku, kde zatím stále převažují dlouhodobější pobyty. V tomto případě obvykle stačí, když vyprané prádlo dodáme do jednoho týdne.

Prádelna českobudějovické společnosti Wozabal připomíná spíše laboratoř. Všude je čisto a kdo chce do provozu, musí na sebe obléknout bílý plášť.

Coby vašeho klienta jste zmínil českobudějovický Clarion Congress Hotel. Kdo dále patří 
k vašim zákazníkům?
Když zůstaneme v Českých Budějovicích, je to třeba Grandhotel Zvon. Rád zmíním i Wellness hotel Rezidence v Nových Hradech nebo ubytovací resort Landal Marina Lipno. Právě lipenská Marina byla jedním z prvních zákazníků, kteří si prádlo od nás i pronajímají.

Jak takový pronájem prádla funguje v praxi?
Například ubytovací zařízení většinou nemají sezonu po celý rok. Pro ně je tedy výhodné pronajmout si prádlo jen na období, kdy je skutečně potřebují. Znamená to finanční úsporu.  Například se zástupci Landal Mariny Lipno si vždy dopředu dohodneme, kolik prádla ve které části roku budou potřebovat, a podle toho jim je dodáme. V době, kdy není využito, můžeme prádlo připravit k pronájmu zase pro dalšího klienta.

Při praní v domácnosti se čas od času nevyhneme drobným nehodám. Například se prádlo obarví, srazí nebo ztratí. Stává se to i u vás?
Jde o vhodné nastavení pracího procesu. Každý typ prádla má předepsaný způsob zpracování. Stejně jako v domácích podmínkách, i my prádlo třídíme podle barevnosti nebo podle toho, na kolik stupňů je možné ho prát. Snažíme se různým nehodám předcházet, což se nám daří 
i díky zkušenostem našich zaměstnanců, kteří ve firmě většinou pracují už dlouhé roky. Pomocníkem v tomto směru jsou nám i technické novinky. Společnost Wozabal je velice inovativní, a tak 
v loňském roce zavedla tzv. UHF čipování prádla. V Česku jsme byli vůbec prvními, kdo takový systém zavedl pro pracovní oděvy i ložní prádlo. Na každý kus nájemního prádla, které zpracováváme, našíváme kapsičku o rozměru zhruba dva krát šest centimetrů, 
v níž je speciální čip. Díky němu systém v prádelně přesně rozpozná, o jaký kus prádla jde –  jestli jsou to montérky nebo povlak na polštář – a od kterého zákazníka přišel. Proto máme dokonalý přehled o pohybu každého kusu prádla, ale i jeho stavu, například počtu pracích cyklů. Touto technologií jsme schopni optimalizovat oběhová množství prádla, a tím optimalizovat náklady našich zákazníků.

S praním prádla je spojena spotřeba velkého množství vody 
i chemikálií. To je nemalá zátěž pro životní prostředí. Daří se vám postupovat vůči přírodě šetrně?
Veškeré naše procesy jsou 
v souladu s legislativou České republiky a Evropské unie. 
V některých oblastech jdeme
i nad rámec našich povinností. A to kvůli optimalizaci vlastních provozních nákladů a také s ohledem na ekologii. Snažíme se o to, abychom neplýtvali vodou, bez níž prát samozřejmě nelze. Snížit spotřebu nám umožňuje právě například tunelová pračka. Také díky moderním technologiím sledujeme kupříkladu spotřebu vody a pracích prostředků na vyprané kilo prádla u jednotlivých strojů.

Zmínil jste zkušenost vašich zaměstnanců. Kolik jich firma má? Nabízíte jim nějaké benefity?
Aktuálně zaměstnáváme 53 lidí. Většina pracuje přímo 
v provozu, dále jsou to technici nebo řidiči. Zaměstnancům dáváme kromě jistoty stálé práce například také příplatky na životní pojištění.

Společnost Wozabal je úspěšnou firmou. Říká se, že úspěšní mají pomáhat slabším. Držíte se tohoto hesla?
Samozřejmě. V tomto směru spolupracujeme s agenturou Art4Promotion. Loni se naše společnost stala partnerem přehlídky pro Nadaci Terezy Maxové. V tomto směru bychom rádi pokračovali i nadále. Názorně tady vidíme, že naše podpora má smysl.

Chystáte další rozšíření českobudějovické prádelny? 

Rádi bychom. Zejména v sezoně totiž jedna směna kapacitně nedostačuje. Cílem pro následující dva až tři roky je navýšení množství zpracovávaného prádla a zavedení druhé směny. Navíc ještě letos nainstalujeme druhou tunelovou pračku, která bude více vyhovující pro praní pracovních oděvů. Zmodernizujeme také linku na žehlení a dosušování pracovních oděvů.

Vaše firma již čtvrtým rokem organizuje akci nazvanou Vino Zenith. Můžete přiblížit její podstatu?
Vzhledem k tomu, že je firma Wozabal tradiční rakouskou rodinnou společností, je 
u ní vztah k tradicím a partnerství, ať už se zákazníky nebo například s dodavateli, velmi silný. Proto se v rakouské centrále firmy každoročně koná setkání partnerů, zákazníků i dodavatelů nazvané právě Vino Zenith. Karl Wozabal, již zesnulý senioršéf společnosti, byl velkým vinařem. A právě z jeho záliby se vyvinula akce, která má dnes tradici i v Českých Budějovicích. Koná se většinou v květnu a vládne při ní vždy neformální, velmi příjemná atmosféra. Podstatou je setkání našich partnerů, zákazníků, dodavatelů, lidí ze sektoru bankovnictví, ale i politiků 
a dalších významných osob 
z našeho regionu. Letos jsme na akci Vino Zenith přivítali 
i českobudějovického primátora Juraje Thomu, což vnímáme jako vzkaz, že zástupci města stojí o kontakt s místními zaměstnavateli. Součástí této akce je i prohlídka prádelny. V letošním roce byla zaměřena hlavně na prezentaci nové UHF technologie a na výhody z ní plynoucí pro naše zákazníky.

Autor: Martin Tröster

11.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 80 Kč

Pomocní kuchaři pomocník kuchaře. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe není nutná; turnusová pracovní doba - dlouhý, krátký týden 12:00-21:00 hod.;. Pracoviště: Mga. vlasta elmerová - 001, Nežárecká, č.p. 117, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Vlasta Elmerová, +420 774 229 336.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 19 000 Kč

Prodavači v prodejnách prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KONTAKT TELEFONICKY NEBO E-MAILEM (info@antoni.cz), pracovní poměr na dobu neurčitou;, požadavky: chuť pracovat; příjemné vystupování; spolehlivost; flexibilita; samostatnost;, nabízíme: jistotu zaměstnání a výdělku. Pracoviště: Antoni cz s.r.o. - 001, Svobody, č.p. 1281, 379 01 Třeboň. Informace: Josef Antoni, +420 602 416 444.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení Seřizovač / přestavbová četa / nástrojař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Mezinárodní skupina Tecnocap se sídlem v Itálii působí v oboru výroby obalových materiálů pro potravinářský průmysl. Pro výrobní závod ve Střížovicích hledáme vhodné uchazeče na pozici seřizovač. , Popis práce: , - obsluha výrobní linky , - průběžná kontrola správného výrobního procesu, - pravidelné provádění kontrol a údržby strojů, - vedení záznamů o výkonu a údržbě linky, Požadavky:, - střední odborné vzdělání s výučním listem, ve strojním oboru VÝHODOU, - praxe na obdobné pozici výhodou, - dobrý zdravotní stav (třísměnný provoz, práce v riziku hluku), Nabízíme:, - práci v třísměnném provozu, - jistotu stabilního zaměstnání, - 13. plat , - týden dovolené navíc (celkem 5 týdnů), - závodní stravování - oběd, večeře za 22 Kč, - dopravu z J. Hradce zdarma, - firemní benefity, Máte-li zájem o uvedenou pozici, zašlete Váš životopis k rukám ing. Lukáše Chládka, na adresu: l.chladek@tecnocapclosures.com. Připojte prosím Váš souhlas se zpracováním osobních údajů dle zákona č.101/2000 Sb. , Pokud Vás nebudeme kontaktovat do 14 dnů, dali jsme přednost jiným uchazečům.. Pracoviště: Tecnocap s.r.o., 378 53 Strmilov. Informace: Lucie Řeřichová, +420 384 373 164.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení montážní dělník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: zaměstnanci se budou jezdit zaučovat do Suchdola n./Luž. 6 týdnů (svoz zajištěň zaměstnavatelem) a poté budou na pracovišti v J. Hradci; po zaučení navýšení mzdy. Pracoviště: Služba, výrobní družstvo - 003, Pražská, č.p. 105, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Ladislava Madarová, +420 602 110 199.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V pořadí již devátý ročník Zpívání nad Nežárkou se konal v prostorách jindřichohradecké základní umělecké školy. Na podzimně laděném festiválku vystoupily kapely Flow track, Ve čtvrtek v pět, vokální X-tet a Kalypso Praha.

Zpívání nad Nežárkou oslaví deset let. V novém

Snímky cestovatelů z Napieru a Taupa.
16

Cesta po jižní polokouli (27): Nový Zéland, Severní ostrov 3

Kráska z Mexika, Asie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny F

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Jiřího Šestáka podpoří v boji o senát několik stran

České Budějovice - Kandidaturu Jiřího Šestáka do senátu, v obvodu který zahrnuje část Budějovicka, včetně krajského města a část Třeboňska, podpoří několik politických stran. Jiří Šesták, který je i současným senátorem, bude jako nezávislý kandidát nominován hnutím Starostové a nezávislí.

Jindřichohradecký triatlon vyhrál Jiří Fencl z TC Vajgar

Malý Ratmírov - Jedenáct zastávek má letos „Jihočeský Heizomat pohár – Triatlon Cup 2018“. Čtvrtou v pořadí byl Malý Ratmírov, kde se uskutečnil již 32. ročník „Jindřichohradeckého triatlonu“. Absolutním vítězem se stal Jiří Fencl z pořádajícího TC Vajgar.

Zachraňme lesy - ale ne jako ministr Brabec a "smrkožrout" Bláha

Šumava/NÁZOR/ - V českých lesích probíhá rozsáhlá lesní kalamita, kterou provází přemnožení brouků lýkožroutů a následné usychání lesů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT