VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prádlo nejen vyperou, ale také pronajmou

České Budějovice – Oblaka páry, skrz která není vidět na krok, obrovský hluk a všude mokro. Takové jsou možná představy mnoha lidí o velké prádelně. V provozu českobudějovické prádelny Wozabal, s. r. o., na Novohradské třídě to ale vypadá téměř jako v laboratoři.

11.6.2014
SDÍLEJ:

Obchodní ředitel českobudějovického závodu rakouské rodinné firmy Wozabal Michal Vaněk.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Všude čisto a pořádek. Aby vás sem pustili, musíte se obléct do bílého pláště a vzít si pokrývku hlavy. Tradici firmy i náplň její činnosti přibližuje v rozhovoru obchodní ředitel českobudějovického závodu rakouské rodinné firmy Wozabal 
Michal Vaněk.

Když se řekne praní prádla, lidé si představí automatickou pračku, kterou máme všichni doma. Jak to ale vypadá ve velkoprádelně?
Je to trochu podobné. 
K praní potřebujeme, stejně jako doma, stroje, vodu, prací prostředky a čas. Rozdíl je ale v kapacitě, technologii a rychlosti praní. Máme tady několik menších strojů, bubnových praček, které jsou podobné těm domácím. Ale hlavní součástí prádelny je tzv. tunelová pračka. Jde o stroj, v němž jsou za sebou seřazeny komory, z nichž každá má kapacitu 50 kilogramů prádla.

Pak je třeba prádlo usušit a vyžehlit. Zajišťujete pro zákazníky i tyto služby?
Samozřejmě, po praní navazují i tyto kroky. Prádlo sušíme v závislosti na jeho typu. Například froté ručníky sušíme úplně dosucha, u dalších druhů prádla zachováváme určitou zbytkovou vlhkost, což je důležité pro následné žehlení nebo mandlování.

Perete prádlo i jednotlivcům, nebo jen větším firmám?
S ohledem na kapacitu a technologické vybavení naší prádelny se mezi naše zákazníky řadí hotely a další ubytovací zařízení, nemocnice 
a domovy pro seniory anebo průmyslové firmy. Nejsme klasickou čistírnou, kam by 
si lidé mohli přinést k vyčištění šaty.

Pro koho perete nejčastěji?
V jižních Čechách jsou to hlavně ubytovací zařízení. Nicméně v budoucnu se chceme více orientovat na zdravotnická zařízení či domovy pro seniory. Nejvíce zákazníků máme v Budějovicích, Českém Krumlově nebo na Lipensku. Zpracováváme prádlo i ze zahraničí – z Rakouska nebo Německa.

Kolik prádla zvládnete vyprat za jednu směnu?
Kapacita prádelny je kolem 10 tun na jednu směnu. Zejména v budějovických 
a krumlovských hotelech je obrátkovost prádla rychlá. Lidé se v těchto ubytovacích zařízeních zdrží průměrně asi 1,2 dne, a tak musíme být schopni dodat vyprané a vyžehlené prádlo velmi rychle. Trochu odlišná je situace na Lipensku, kde zatím stále převažují dlouhodobější pobyty. V tomto případě obvykle stačí, když vyprané prádlo dodáme do jednoho týdne.

Prádelna českobudějovické společnosti Wozabal připomíná spíše laboratoř. Všude je čisto a kdo chce do provozu, musí na sebe obléknout bílý plášť.

Coby vašeho klienta jste zmínil českobudějovický Clarion Congress Hotel. Kdo dále patří 
k vašim zákazníkům?
Když zůstaneme v Českých Budějovicích, je to třeba Grandhotel Zvon. Rád zmíním i Wellness hotel Rezidence v Nových Hradech nebo ubytovací resort Landal Marina Lipno. Právě lipenská Marina byla jedním z prvních zákazníků, kteří si prádlo od nás i pronajímají.

Jak takový pronájem prádla funguje v praxi?
Například ubytovací zařízení většinou nemají sezonu po celý rok. Pro ně je tedy výhodné pronajmout si prádlo jen na období, kdy je skutečně potřebují. Znamená to finanční úsporu.  Například se zástupci Landal Mariny Lipno si vždy dopředu dohodneme, kolik prádla ve které části roku budou potřebovat, a podle toho jim je dodáme. V době, kdy není využito, můžeme prádlo připravit k pronájmu zase pro dalšího klienta.

Při praní v domácnosti se čas od času nevyhneme drobným nehodám. Například se prádlo obarví, srazí nebo ztratí. Stává se to i u vás?
Jde o vhodné nastavení pracího procesu. Každý typ prádla má předepsaný způsob zpracování. Stejně jako v domácích podmínkách, i my prádlo třídíme podle barevnosti nebo podle toho, na kolik stupňů je možné ho prát. Snažíme se různým nehodám předcházet, což se nám daří 
i díky zkušenostem našich zaměstnanců, kteří ve firmě většinou pracují už dlouhé roky. Pomocníkem v tomto směru jsou nám i technické novinky. Společnost Wozabal je velice inovativní, a tak 
v loňském roce zavedla tzv. UHF čipování prádla. V Česku jsme byli vůbec prvními, kdo takový systém zavedl pro pracovní oděvy i ložní prádlo. Na každý kus nájemního prádla, které zpracováváme, našíváme kapsičku o rozměru zhruba dva krát šest centimetrů, 
v níž je speciální čip. Díky němu systém v prádelně přesně rozpozná, o jaký kus prádla jde –  jestli jsou to montérky nebo povlak na polštář – a od kterého zákazníka přišel. Proto máme dokonalý přehled o pohybu každého kusu prádla, ale i jeho stavu, například počtu pracích cyklů. Touto technologií jsme schopni optimalizovat oběhová množství prádla, a tím optimalizovat náklady našich zákazníků.

S praním prádla je spojena spotřeba velkého množství vody 
i chemikálií. To je nemalá zátěž pro životní prostředí. Daří se vám postupovat vůči přírodě šetrně?
Veškeré naše procesy jsou 
v souladu s legislativou České republiky a Evropské unie. 
V některých oblastech jdeme
i nad rámec našich povinností. A to kvůli optimalizaci vlastních provozních nákladů a také s ohledem na ekologii. Snažíme se o to, abychom neplýtvali vodou, bez níž prát samozřejmě nelze. Snížit spotřebu nám umožňuje právě například tunelová pračka. Také díky moderním technologiím sledujeme kupříkladu spotřebu vody a pracích prostředků na vyprané kilo prádla u jednotlivých strojů.

Zmínil jste zkušenost vašich zaměstnanců. Kolik jich firma má? Nabízíte jim nějaké benefity?
Aktuálně zaměstnáváme 53 lidí. Většina pracuje přímo 
v provozu, dále jsou to technici nebo řidiči. Zaměstnancům dáváme kromě jistoty stálé práce například také příplatky na životní pojištění.

Společnost Wozabal je úspěšnou firmou. Říká se, že úspěšní mají pomáhat slabším. Držíte se tohoto hesla?
Samozřejmě. V tomto směru spolupracujeme s agenturou Art4Promotion. Loni se naše společnost stala partnerem přehlídky pro Nadaci Terezy Maxové. V tomto směru bychom rádi pokračovali i nadále. Názorně tady vidíme, že naše podpora má smysl.

Chystáte další rozšíření českobudějovické prádelny? 

Rádi bychom. Zejména v sezoně totiž jedna směna kapacitně nedostačuje. Cílem pro následující dva až tři roky je navýšení množství zpracovávaného prádla a zavedení druhé směny. Navíc ještě letos nainstalujeme druhou tunelovou pračku, která bude více vyhovující pro praní pracovních oděvů. Zmodernizujeme také linku na žehlení a dosušování pracovních oděvů.

Vaše firma již čtvrtým rokem organizuje akci nazvanou Vino Zenith. Můžete přiblížit její podstatu?
Vzhledem k tomu, že je firma Wozabal tradiční rakouskou rodinnou společností, je 
u ní vztah k tradicím a partnerství, ať už se zákazníky nebo například s dodavateli, velmi silný. Proto se v rakouské centrále firmy každoročně koná setkání partnerů, zákazníků i dodavatelů nazvané právě Vino Zenith. Karl Wozabal, již zesnulý senioršéf společnosti, byl velkým vinařem. A právě z jeho záliby se vyvinula akce, která má dnes tradici i v Českých Budějovicích. Koná se většinou v květnu a vládne při ní vždy neformální, velmi příjemná atmosféra. Podstatou je setkání našich partnerů, zákazníků, dodavatelů, lidí ze sektoru bankovnictví, ale i politiků 
a dalších významných osob 
z našeho regionu. Letos jsme na akci Vino Zenith přivítali 
i českobudějovického primátora Juraje Thomu, což vnímáme jako vzkaz, že zástupci města stojí o kontakt s místními zaměstnavateli. Součástí této akce je i prohlídka prádelny. V letošním roce byla zaměřena hlavně na prezentaci nové UHF technologie a na výhody z ní plynoucí pro naše zákazníky.

Autor: Martin Tröster

11.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 14 000 Kč Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí ošetřovatel hospodářských zvířat. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Heřmaneč, Olšany, Horní Němčice, Skrýchov, Jilem;, krmení a dojení skotu včetně úklidu; pracovní poměr na dobu neurčitou; pracovní doba turnusová - včetně sobot a nedělí; , ŽIVOTOPIS ZASLAT na e-mail: info@stagra.cz. Pracoviště: Stagra, spol. s r.o., Družstevní, č.p. 498, 378 56 Studená. Informace: Josef Svoboda, +420 602 562 223. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 500 Kč Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech pokojská. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Zlatá hvězda Třeboň;, turnusová pracovní doba 7:00 - 15:30 h. - 5 dní práce, 2 dny volno. Pracoviště: Adria - neptun, spol. s r.o. - 001, Masarykovo nám., č.p. 107, 379 01 Třeboň. Informace: Petr Šot, +420 384 757 321,724 235 276. Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 18 000 Kč Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech truhlář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: pracovní poměr na dobu neurčitou; ŘP skup. B,C; , Nabízíme: pracovní oblečení; obuv; obědy. Pracoviště: Stavební huť slavonice, spol. s r.o., Nádražní, č.p. 298, 378 81 Slavonice. Informace: Petr Chadim, +420 777 038 493. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 800 Kč Prodavači ostatního zboží v prodejnách prodavač/ka v zahradnictví. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: práce na PC - pokladna; praxe v oboru zahradnictví vítána, ale není podmínkou; po dohodě možno i na zkrácený úvazek; práce i v sobotu 1x za 2 týdny; možnost ubytování. Pracoviště: Zahradnictví v kaštanech s.r.o., V Kaštanech, č.p. 89, 380 01 Dačice. Informace: Ivana Kolářová, +420 777 618 586.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lokomotiva najela v pátek večer na českobudějovickém nádraží do dvou prázdných vagonů.
3

Lokomotiva najela do odstavených vagonů, škoda je tři miliony

Akademie jihočeských talentů
48

TalentAkademie má před sebou další dva dny

Jihočeští hasiči jsou světoví

Jižní Čechy - Dva jihočeští profesionální hasiči Michal Brousil a David Kubiš se zúčastnili 13. Světových hasičských her, které se konaly v Jižní Koreji.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Kmen stromu udeřil muže do zad

Jindřichův Hradec - Policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování z Hradce vypracoval 19. září usnesení o zahájení trestního stíhání podezřelého muže pro trestný čin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

Ministerstvo dopravy vybírá firmu pro dostavbu D4 k Písku

České Budějovice - Ve hře na realizaci 32 kilometrů dálnice je sedm uchazečů, vyberou se čtyři

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT