VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prádlo nejen vyperou, ale také pronajmou

České Budějovice – Oblaka páry, skrz která není vidět na krok, obrovský hluk a všude mokro. Takové jsou možná představy mnoha lidí o velké prádelně. V provozu českobudějovické prádelny Wozabal, s. r. o., na Novohradské třídě to ale vypadá téměř jako v laboratoři.

11.6.2014
SDÍLEJ:

Obchodní ředitel českobudějovického závodu rakouské rodinné firmy Wozabal Michal Vaněk.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Všude čisto a pořádek. Aby vás sem pustili, musíte se obléct do bílého pláště a vzít si pokrývku hlavy. Tradici firmy i náplň její činnosti přibližuje v rozhovoru obchodní ředitel českobudějovického závodu rakouské rodinné firmy Wozabal 
Michal Vaněk.

Když se řekne praní prádla, lidé si představí automatickou pračku, kterou máme všichni doma. Jak to ale vypadá ve velkoprádelně?
Je to trochu podobné. 
K praní potřebujeme, stejně jako doma, stroje, vodu, prací prostředky a čas. Rozdíl je ale v kapacitě, technologii a rychlosti praní. Máme tady několik menších strojů, bubnových praček, které jsou podobné těm domácím. Ale hlavní součástí prádelny je tzv. tunelová pračka. Jde o stroj, v němž jsou za sebou seřazeny komory, z nichž každá má kapacitu 50 kilogramů prádla.

Pak je třeba prádlo usušit a vyžehlit. Zajišťujete pro zákazníky i tyto služby?
Samozřejmě, po praní navazují i tyto kroky. Prádlo sušíme v závislosti na jeho typu. Například froté ručníky sušíme úplně dosucha, u dalších druhů prádla zachováváme určitou zbytkovou vlhkost, což je důležité pro následné žehlení nebo mandlování.

Perete prádlo i jednotlivcům, nebo jen větším firmám?
S ohledem na kapacitu a technologické vybavení naší prádelny se mezi naše zákazníky řadí hotely a další ubytovací zařízení, nemocnice 
a domovy pro seniory anebo průmyslové firmy. Nejsme klasickou čistírnou, kam by 
si lidé mohli přinést k vyčištění šaty.

Pro koho perete nejčastěji?
V jižních Čechách jsou to hlavně ubytovací zařízení. Nicméně v budoucnu se chceme více orientovat na zdravotnická zařízení či domovy pro seniory. Nejvíce zákazníků máme v Budějovicích, Českém Krumlově nebo na Lipensku. Zpracováváme prádlo i ze zahraničí – z Rakouska nebo Německa.

Kolik prádla zvládnete vyprat za jednu směnu?
Kapacita prádelny je kolem 10 tun na jednu směnu. Zejména v budějovických 
a krumlovských hotelech je obrátkovost prádla rychlá. Lidé se v těchto ubytovacích zařízeních zdrží průměrně asi 1,2 dne, a tak musíme být schopni dodat vyprané a vyžehlené prádlo velmi rychle. Trochu odlišná je situace na Lipensku, kde zatím stále převažují dlouhodobější pobyty. V tomto případě obvykle stačí, když vyprané prádlo dodáme do jednoho týdne.

Prádelna českobudějovické společnosti Wozabal připomíná spíše laboratoř. Všude je čisto a kdo chce do provozu, musí na sebe obléknout bílý plášť.

Coby vašeho klienta jste zmínil českobudějovický Clarion Congress Hotel. Kdo dále patří 
k vašim zákazníkům?
Když zůstaneme v Českých Budějovicích, je to třeba Grandhotel Zvon. Rád zmíním i Wellness hotel Rezidence v Nových Hradech nebo ubytovací resort Landal Marina Lipno. Právě lipenská Marina byla jedním z prvních zákazníků, kteří si prádlo od nás i pronajímají.

Jak takový pronájem prádla funguje v praxi?
Například ubytovací zařízení většinou nemají sezonu po celý rok. Pro ně je tedy výhodné pronajmout si prádlo jen na období, kdy je skutečně potřebují. Znamená to finanční úsporu.  Například se zástupci Landal Mariny Lipno si vždy dopředu dohodneme, kolik prádla ve které části roku budou potřebovat, a podle toho jim je dodáme. V době, kdy není využito, můžeme prádlo připravit k pronájmu zase pro dalšího klienta.

Při praní v domácnosti se čas od času nevyhneme drobným nehodám. Například se prádlo obarví, srazí nebo ztratí. Stává se to i u vás?
Jde o vhodné nastavení pracího procesu. Každý typ prádla má předepsaný způsob zpracování. Stejně jako v domácích podmínkách, i my prádlo třídíme podle barevnosti nebo podle toho, na kolik stupňů je možné ho prát. Snažíme se různým nehodám předcházet, což se nám daří 
i díky zkušenostem našich zaměstnanců, kteří ve firmě většinou pracují už dlouhé roky. Pomocníkem v tomto směru jsou nám i technické novinky. Společnost Wozabal je velice inovativní, a tak 
v loňském roce zavedla tzv. UHF čipování prádla. V Česku jsme byli vůbec prvními, kdo takový systém zavedl pro pracovní oděvy i ložní prádlo. Na každý kus nájemního prádla, které zpracováváme, našíváme kapsičku o rozměru zhruba dva krát šest centimetrů, 
v níž je speciální čip. Díky němu systém v prádelně přesně rozpozná, o jaký kus prádla jde –  jestli jsou to montérky nebo povlak na polštář – a od kterého zákazníka přišel. Proto máme dokonalý přehled o pohybu každého kusu prádla, ale i jeho stavu, například počtu pracích cyklů. Touto technologií jsme schopni optimalizovat oběhová množství prádla, a tím optimalizovat náklady našich zákazníků.

S praním prádla je spojena spotřeba velkého množství vody 
i chemikálií. To je nemalá zátěž pro životní prostředí. Daří se vám postupovat vůči přírodě šetrně?
Veškeré naše procesy jsou 
v souladu s legislativou České republiky a Evropské unie. 
V některých oblastech jdeme
i nad rámec našich povinností. A to kvůli optimalizaci vlastních provozních nákladů a také s ohledem na ekologii. Snažíme se o to, abychom neplýtvali vodou, bez níž prát samozřejmě nelze. Snížit spotřebu nám umožňuje právě například tunelová pračka. Také díky moderním technologiím sledujeme kupříkladu spotřebu vody a pracích prostředků na vyprané kilo prádla u jednotlivých strojů.

Zmínil jste zkušenost vašich zaměstnanců. Kolik jich firma má? Nabízíte jim nějaké benefity?
Aktuálně zaměstnáváme 53 lidí. Většina pracuje přímo 
v provozu, dále jsou to technici nebo řidiči. Zaměstnancům dáváme kromě jistoty stálé práce například také příplatky na životní pojištění.

Společnost Wozabal je úspěšnou firmou. Říká se, že úspěšní mají pomáhat slabším. Držíte se tohoto hesla?
Samozřejmě. V tomto směru spolupracujeme s agenturou Art4Promotion. Loni se naše společnost stala partnerem přehlídky pro Nadaci Terezy Maxové. V tomto směru bychom rádi pokračovali i nadále. Názorně tady vidíme, že naše podpora má smysl.

Chystáte další rozšíření českobudějovické prádelny? 

Rádi bychom. Zejména v sezoně totiž jedna směna kapacitně nedostačuje. Cílem pro následující dva až tři roky je navýšení množství zpracovávaného prádla a zavedení druhé směny. Navíc ještě letos nainstalujeme druhou tunelovou pračku, která bude více vyhovující pro praní pracovních oděvů. Zmodernizujeme také linku na žehlení a dosušování pracovních oděvů.

Vaše firma již čtvrtým rokem organizuje akci nazvanou Vino Zenith. Můžete přiblížit její podstatu?
Vzhledem k tomu, že je firma Wozabal tradiční rakouskou rodinnou společností, je 
u ní vztah k tradicím a partnerství, ať už se zákazníky nebo například s dodavateli, velmi silný. Proto se v rakouské centrále firmy každoročně koná setkání partnerů, zákazníků i dodavatelů nazvané právě Vino Zenith. Karl Wozabal, již zesnulý senioršéf společnosti, byl velkým vinařem. A právě z jeho záliby se vyvinula akce, která má dnes tradici i v Českých Budějovicích. Koná se většinou v květnu a vládne při ní vždy neformální, velmi příjemná atmosféra. Podstatou je setkání našich partnerů, zákazníků, dodavatelů, lidí ze sektoru bankovnictví, ale i politiků 
a dalších významných osob 
z našeho regionu. Letos jsme na akci Vino Zenith přivítali 
i českobudějovického primátora Juraje Thomu, což vnímáme jako vzkaz, že zástupci města stojí o kontakt s místními zaměstnavateli. Součástí této akce je i prohlídka prádelny. V letošním roce byla zaměřena hlavně na prezentaci nové UHF technologie a na výhody z ní plynoucí pro naše zákazníky.

Autor: Martin Tröster

11.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 100 Kč Číšníci a servírky Číšník, servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, zajišťuje obsluhu klientů v restauraci a na mimořádných akcích., Požadujeme:, dokončené střední odborné vzdělání (vyučení v oboru); znalost NJ vítána; , příjemné jednání a vystupování; schopnost týmové práce; výborné komunikační schopnosti; spolehlivost, zodpovědnost, pracovitost; ochotu učit se novým věcem., Nabízíme:, zázemí stabilní společnosti; příjemné pracovní prostředí; , motivující finanční ohodnocení, podíl z tržeb restaurace; , 5 týdnů dovolené; 4 dny zdravotního volna; , odborné vzdělávání; , pestrý sociální program – např. zaměstnanecké stravování za atraktivní cenu, příspěvek k penzijnímu připojištění ve výši Kč 500,- měsíčně; zvýhodněný vstup do wellnesscentra, výhody spojené s poskytnutím karty Sphere Card, odměny u příležitosti pracovního výročí.. Pracoviště: Slatinné lázně třeboň s.r.o., Lázeňská, č.p. 1001, 379 01 Třeboň. Informace: Renata Levá, +420 384 750 842. Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 33 000 Kč Ostatní lékaři specialisté lékař/ka na UNK oddělení. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: U Nemocnice 380/III, Jindřichův Hradec, Antonínská 85/II, Dačice;, VŠ vzdělání obor všeobecné lékařství; specializovaná způsobilost předností; praxe v oboru vítána; denně operativa; pohotovostní služby dle rozpisu; pracovní poměr na dobu neurčitou, pracovní doba 7:00-15:30 hod.; možnost dalšího odborného růstu; získání specializované způsobilosti bez smluvního závazku; 5 týdnů dovolené; příspěvek na penzijní připojištění; stravování zajištěno; jsme držiteli akreditace pro další vzdělávání;. Pracoviště: Nemocnice jindřichův hradec, a.s., U Nemocnice, č.p. 380, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Bohumil Markalous, +420 384 376 143,384 376 147. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) řidič nákladního auta - skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ŘP skup. C; profesní průkaz; psychotesty; školení ADR (zprostředkujeme); , Nabízíme: příspěvek na penzijní připojištění, občerstvení na pracovišti. Pracoviště: Panter color a.s. - 002, Za nádražím, č.p. 1183, 379 01 Třeboň. Informace: Karel Hamr, +420 602 582 024,384 724 890. Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 23 000 Kč Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Kontrolor/ka kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Popis pracovní pozice: , práce na plný úvazek 37,5 hodin týdně (7,5 hodin denně), práce v třísměnném nepřetržitém provozu, kontrola kvality sériových dílů podle dokumentace, evidence kontrol a vyhodnocování výsledků, spolupráce při analýzách vad a při vyřizování reklamací, péče o systémovou dokumentaci, Požadovaný profil: , SŠ technického zaměření, technické myšlení, počítačová gramotnost, AJ nebo NJ výhodou, znalost výkresové dokumentace, práce s měřidly a odborná praxe výhodou, zodpovědnost, samostatnost, rozhodovací schopnosti, logické myšlení, aktivní přístup k řešení problémů, ochota vzdělávat se , Nabízíme: , zázemí stabilní společnosti , odpovídající mzdové ohodnocení dle znalostí a zkušeností, nad rámec základní mzdy nabízíme nadstandardní příplatky za směnnost a přesčasy, balíček zaměstnaneckých benefitů (obědy, dovolená navíc), firemní vzdělávání, možnost osobního a profesního růstu, perspektivu dlouhodobého zaměstnání. Pracoviště: Pollmann cz s.r.o., 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Irena Šafaříková, +420 384 375 305.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U Nežárky vzniká biocentrum.

U Nežárky v Hradci vzniká biocentrum

Adventní prohlídky novohradského hradu zpestří hrady a zámky z perníku. Napéct a nazdobit je může kdokoli z vás.

Upečte perníkový hrad a vyhrajte

Noc divadel spojí s pochodem

České Budějovice – Již tradičně na 3. listopadovou sobotu připadá Noc divadel, celorepubliková akce, která se koná ve více než sto městech po České republice. Divadla nechají návštěvníky nahlédnout „do kuchyně“ a do zákulisí.

Bleskurychle rozhádaný Krumlov a vtip, který se stal skutečností: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 14. a 15. listopadu 2018.

Řídil bez oprávnění

Třeboň – Řidič osobního automobilu Audi měl namířeno z Třeboně směrem na Hradec.

Soud potvrdil podmínku pro sexuologa Weisse za smrtelnou nehodu

Tábor - Sexuolog Petr Weiss dostal trest dva roky a šest měsíců s podmínkou na tři roky a zákaz řízení všech motorových vozidel na dva roky.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT