Nezaměstnanost by se měla snížit v březnu a dubnu, kdy začne stavební činnost.

Jak vyplývá z v pondělí zveřejněné statistiky Úřadu práce v Jindřichově Hradci, tradičně nejhorší situace byla na Dačicku, kde nezaměstnanost překročila 10,5 procenta.

Celkový počet dosažitelných uchazečů o práci dosáhl alarmujícího čísla 3258, přičemž celkový počet volných míst uvádí statistika úřadu práce koncem února pouze 260.

Je to o 956 lidí více než v únoru minulého roku, kdy bylo zaevidovaných lidí na úřadě práce na Jindřichohradecku 2302.

K nejvyšším číslům nezaměstnaných ve stejném měsíci, a to 4035 z roku 2006, naštěstí zatím nezaměstnanost v této oblasti nedosáhla.

„Situace rozhodně na optimismu nikomu nepřidá. Jsem teď například v současné práci nespokojená, ale vidina lepšího zaměstnání je v nedohlednu,“ uvedla čtyřicetiletá žena, která nechtěla být jmenována.

„V únoru přišlo 50 lidí z firmy Maso Planá z provozovny ve Studené. Pak dalších 48 lidí z firmy Heltos Slavonice, ale ti mají přislíbeno, že je firma opět od dubna zaměstná. Dalších 30 lidí se zaevidovalo z Lučiny Dolní Němčice, ale tam se dá předpokládat, že se jedná o sezonní útlum v rostlinné oblasti,“ upřesnila ředitelka Úřadu práce v Jindřichově Hradci Stanislava Zemanová.

Dalších dvacet lidí podle jejích slov ukončilo samostatně výdělečnou činnost. Ze strojírenských podniků se v průměru přihlásilo pouze šest až osm lidí.

„Všichni čekají, jaký dopad bude mít to, že automobilka v Mladé Boleslavi již začíná pracovat pět dnů v týdnu, což by se mohlo odrazit i v podnicích na Jindřichohradecku, které vyrábějí komponenty pro auta,“ dodala Zemanová.

V březnu a dubnu by měly začít nabírat zaměstnance například stavební firmy, takže by se počty lidí bez práce měly snížit. Pro lidi ze zapadlých vesnic s omezenými možnostmi dopravy je velmi těžké vůbec nějakou práci najít. Zejména pokud jsou starší padesáti let a mají základní vzdělání, nebo jsou vyučeni či s úplným středním odborným vzděláním s maturitou.

Mohou se však podle Zemanové uplatnit při veřejně prospěšných pracích ve svých obcích, které budou začínat od března a dubna. Tam počítá úřad práce se zaměstnáním pro 126 lidí.

Vývoj nezaměstnanosti na Jindřichohradecku k 28. únoru.

Pohled na situaci v jednotlivých mikroregionech okresu.

Nezaměstnanost k 28. únoru v jednotlivých obcích pokračování.
Nezaměstnanost k 28. únoru  v jednotlivých obcích - pokračování.