Zatímco si zejména přespolní návštěvníci městského úřadu pochvalují, že nemusí přecházet z budovy do budovy a mohou i pohodlně zaparkovat, podnikatelům z historického centra nezbývá, než čekat na jaro. Zimní období v lázeňské Třeboni totiž jejich propad v tržbách jen prohloubilo.

„Opravdu je to velký odliv zákazníků, lidí přichází od té doby jen málo. Uvidíme, jestli se to změní v létě, až tu budou turisté. Místo bývalé radnice bude sice hotel, ale pochybuji, že jeho hosté budou patřit mezi naše zákazníky,“ uvedla prodavačka drogerie u Hradecké brány Milena Dedková.

„Nezbývá nám, než čekat na sezonu a na turisty. Teď sem skoro nikdo nechodí, je to hrozné,“ potvrdila i prodavačka v trafice u kina Olina Posekaná.

Mezi dalšími, kteří si stěžují na úbytek klientů, jsou například restauratéři. „Máme minimálně o třicet obědů denně méně. Chodili k nám na meníčka zaměstnanci z městského i finančního úřadu, ale přicházeli i lidé z okolí, kteří si šli na úřady něco vyřídit. Dneska je město úplně vylidněné, mrtvé. Na tržbách je to znát hodně,“ uvedl nájemce restaurace Bílý jednorožec Josef Pouzar.

Úředníci to k nim už mají totiž takzvaně z ruky. Jen cesta na oběd a zpátky by jim zabrala dvacet minut, takže by se v polední pauze ani nestihli najíst. Navíc v zimním období v Třeboni nejsou ani turisté.

 Tržby se jim srovnají asi až v letní sezoně a s příjezdem většího počtu lázeňských hostů. Ale zimní výpadek už zůstane.

Stejný problém s úbytkem hostů po přestěhování třeboňského městského úřadu do nových prostor jako mají v restauraci Bílý jednorožec, mají podle Josefa Pouzara také další restaurace přímo na náměstí a v jeho bezprostředním okolí, které již roky nabízejí polední menu.

Majitelé a provozovatelé restauračních zařízení na předměstí, které jsou v okolí nového městského úřadu, mají nyní naopak slibné vyhlídky. „Chodím jako převážná většina mých kolegů na obědy do Plzeňky, ale tam bývalo plno i dříve, protože tam dobře vaří a za rozumnou cenu,“ řekla Eva Horynová, která pracuje v sousedství nového městského úřadu.

Restaurací, ve kterých se mohou přestěhovaní úředníci naobědvat, je v okolí více. „Někteří pracovníci městského úřadu k nám na obědy chodí. Ale přicházejí i lidé na kafíčka, když čekají na své partnery, co si šli na úřad něco vyřídit. Úřad je tu teprve od října a byly vánoční svátky a my jsme teď měli dvacetidenní provozní přestávku, takže teprve uvidíme, jaký bude letošní rok,“ vysvětlil spolumajitel podniku Cafe bar 99 Ondřej Lébr.

K jejich potenciálním hostům přibyli i pracovníci a klienti Komerční banky, která se vloni na předměstí také přestěhovala.

Květinářka z Masarykova náměstí Věra Nalezená si však nestěžuje: „Lidé, kteří sem chodili, si popojdou. Tržby nám spíš narušilo zimní omezení provozu lázní. Chodí nám sem spíš lázeňští hosté.“

Ostatním podnikatelům na Masarykově náměstí a v jeho okolí tedy nezbývá, než počkat, až hromady sněhu roztají a jarní počasí přiláká do historického centra zase turisty, kteří ospalé náměstí opět probudí k životu.