„Máme připravené dodávky lihovin. Do Ruska jsme měli expedovat dva kamiony měsíčně. Teď už nemůžeme vyrábět nic kromě vaječného likéru, který budeme stáčet ještě tento týden," řekl Josef Nejedlý.

Právě do Ruska v poslední době  vývoz rostl a nyní tvořil až 80 procent celkového exportu. Po vyhlášené prohibici je to největší rána pro likérku.

„Export u nás tvořil dvacet procent, ale byl daleko ziskovější, částečně jsme jím dotovali i některé tuzemské výrobky," poznamenal ředitel jindřichohradecké likérky.

Podle něho se začínají ozývat obchodní řetězce, které chtějí výrobci vracet okolkované a zdaněné lihoviny.

„Zboží, které je již v maloobchodě, by se mělo doprodávat. Jsme schopni doložit, odkud pocházejí suroviny. Nedovedu si představit, kam bychom vrácené zboží ukládali a jak bychom to dělali. Ve skladu máme 1,7 milionu lahví, u kterých hrozí, že se budou muset překolkovat. Staré kolky ale nejdou dobře sundat a přelepit je novými není nejlepší cesta. Další variantou je alkohol vylít a znovu stočit, což také není reálné," zdůraznil Josef Nejedlý.

Doplnil, že jindřichohradecká likérka vůbec nepřijde do styku s metanolem. „Mohu všechny ujistit, že pokud mají na naší lahvi neporušený kolek, je alkohol zcela v pořádku," uvedl Josef Nejedlý.