„Nejlepší by byl čistý průhledný led, ale je bílý a leží na něm sníh, tak jím nemůže proniknout světlo a ubývá kyslíku ve vodě,“ vysvětlil vedoucí technik pro chov ryb společnosti Rybářství Třeboň Aleš Kříž.

Proto podle jeho slov na všech rybnících, ke kterým je zavedený elektrický proud, rybníky provzdušňují aerační technikou, která čeří vodu a rozpařuje led.

Na dalších rybnících, kde elektrika zavedená není a ve kterých ryby zimují, musejí v ledu prořezávat prohlubně motorovou pilou. Ty pak označí větvičkami, aby do nich někteří neznalí lidé nespadli.

„Naše firma má 170 rybníků, na kterých kontrolujeme třikrát týdně kyslík a prohlubně nebo techniku. Baštýři ale musí také obcházet klasické dřevěné výpusti a osekávat tam led, aby je nepoškodil,“ doplnil Aleš Kříž.

K rybníkům si sami rybáři prohrnují cesty traktory, aby se k nim mohli dostat. Jinak podle Kříže pracují také na údržbě hrázových porostů.
Elektrické rozmrazovače mají na rybnících také rybáři z Kardašovy Řečice. Také oni musí rybníky obcházet a kontrolovat, aby nepřišli o rybí obsádku, která teď v zimě odpočívá.

Zatím mohou rybáři předpokládat vysoké náklady na elektriku. Záleží však na tom, jak bude tuhá zima dlouhá.

„Vše svědčí tomu, že by vody mohlo být dost. Příroda už ji potřebovala. Spodní vody bylo málo,“ uzavřel jednatel společnosti Rybářství Kardašova Řečice Zbyněk Zajíc.