Když nepršelo, tak přímo lilo. Neděle už farmářům dává naději, že sklidí, co zaseli. Počasí už totiž napáchalo když ne velké škody, tak komplikace.

Z Agry Březnice poprvé vyjeli sklízet ozimý ječmen v úterý.

„Po dvou hodinách nás vyhnal z pole déšť. Druhého dne jsme přestali už po hodině,“ naznačil komplikace minulého týdne ředitel firmy Ladislav Hájíček.
I když je obilí zralé, stroje měly problém se do rozmáčených polí dostat. Docházelo k lámání stébel, a tím ke snížení kvality obilí.
„V každém případě stoupnou finanční nároky na sklizeň. Bude vyšší spotřeba pohonných hmot i topného oleje na sušení obilí,“ předpovídá Hájíček finanční dopady.

Zvýšené výdaje by se pak podle něj měly promítnout do konečné výkupní ceny.

„Ty ale vyjadřují neúctu k lidské práci,“ charakterizoval Hájíček současné nabízené ceny od odběratelů.

Zemědělci z opařanského družstva do polí ještě do pátku ani nevyjeli.

„Ke sklizni to není. S vlhkostí přes dvacet procent se obilí nedá sklidit ani usušit,“ vysvětlil v týdnu předseda družstva František Švadlena s tím, že alespoň dva dny musí být teplota nad dvacet stupňů. Vše je ale dáno nadmořskou výškou, proto mají v Opařanech na hlavní sklizeň ještě čas.

Pokud by se počasí už umoudřilo, mohli by podle Švadleny mít nejlepší výnosy za posledních deset až patnáct let. Obilí si sami usuší i uskladní. A pak počkají na vhodnou dobu k prodeji.

„Jenže ve výkupu chybí konkurence,“ vysvětlil nevýhody Babišova monopolu Agrofert František Švadlena. Na počasí doplatí ještě více malí zemědělci. Ti totiž nemají dostatečné kapacity na sušení a skladování své úrody. Výkupní cena bude tedy ještě snížena o dodatečné sušení výkupem.
O konečných ztrátách je zatím předčasné hovořit. Dokud není zrno pod střechou, nelze jásat, shodovali se oslovení farmáři.

Výši své škody už ale mají na papíře v Mažicích. „Dvě třetiny jahod nám shnily na poli. Hodně střízlivým odhadem jsme přišli o půl milionu korun,“ sdělila za Sempru účetní Jana Němcová. Pouze lepší počasí jim může zachránit úrodu cibule a brambor, stejně jako košťálovin.

Častými srážkami netrpí jen v zemědělství. Dochází také ke škodám na populaci pernaté zvěře. „Mláďata narozená v červnu často v mokru prochladnou a nakonec uhynou,“ konstatoval předseda okresního mysliveckého svazu Václav Falada.

Pavlína Macelová