Modernizování včelínů a potřebného zázemí by bez finanční podpory šlo jen stěží

„Sám dotace zatím nevyužívám, jsem malovčelař a zařízení mám funkční, ale je to dobrá věc pro rozvoj do budoucna. Měla by se ale ještě provádět větší osvěta pro mládež, aby si uvědomovala význam včely v přírodě,“ řekl včelař Tomáš Walter z Domanína. Není sám, kdo evropskou podporu chválí.

„Samozřejmě to vítáme. První tři roky, kdy jsme využívali evropských dotací, už končí 15. srpna a od 1. září můžeme nakupovat za nové peníze. To, že dostaneme víc financí, pomůže rozvoji našeho včelařství i na Jindřichohradecku, které je zaostalé, protože medomety jsou většinou staré čtyřicet let,“ uvedl jednatel okresního výboru Českého svazu včelařů Jan Moučka.

Dodal, že Evropská unie prosazuje nerezové medomety s programátorem a programem na vytáčení medu. Špičkové tuzemské výrobky však stojí od 50 do 85 tisíc korun, takže by bez dotací byly pro včelaře těžko dostupné.

„Finance mohou zájemci čerpat na úpravu kočovného stanoviště včetně vybudování příjezdových cest, na pořízení a doplnění technického zázemí jako je nákup palet, traktoru, nakládacího zařízení, chladírny na plásty a podobně,“ vysvětlil Jan Moučka.

Český svaz včelařů se podle jeho slov snaží získat také příspěvky na obnovu nových úlů, které musely být kvůli včelímu moru spáleny. Zatím je vše na úrovni jednání. „Zásadní část, sedmdesát procent, evropských peněz jde na ošetřování a léčení včelstev, zejména varroázy. Pak na chov nových matek, na moderní plemena výkonných a mírných neagresivních včel,“ doplnil Jan Moučka. Další významná část financí pomáhá rozšiřování vzdělávání včelařů. Český svaz včelařů má dokonce vlastní vzdělávací středisko.

„Přibývají mladí včelaři. Díky krajským dotacím přibylo v okrese 142 mladých lidí, kteří dnes mají kolem tří až pěti včelstev, ale někteří jich mají i více. Například Martin Paleček z Jindřichova Hradce se do včelaření pustil tak, že už je členem výboru. Protože však starší generace odchází, počet včelařů stále ubývá,“ doplnil Jan Moučka.

OFICIÁLNÍ CENY MEDU OD VČELAŘŮ:
Lesní med - 120 Kč/kg
Květový - 100 Kč/kg
Pastovaný - 110 Kč/kg