„Zpoždění výplat o měsíc trvá už od října, ale větší zpoždění než o jednu výplatu si nemůžeme dovolit. Snažíme se mzdy udržet a jakmile to bude možné, doplatíme mzdu,“ vysvětlil vedoucí provozu odboru základních fondů Vlastimil Macho, který je zároveň členem představenstva společnosti ŽOS České Velenice. Zatím to však podle jeho slov bohužel vypadá, že se to povede až ve druhém čtvrtletí. První čtvrtletí totiž bývá náročné pro řadu firem.

„Musíme přežít zimu. Opravárenská činnost se nám prodražuje kvůli větší spotřebě elektriky, plynu, uhlí a vody, u kterých musíme dodržovat splátkový kalendář. Je těžká doba, kdy podobně jako ostatní čekáme na platby od některých firem a naopak musíme platit sami dalším firmám. Vše je provázané a nikdo to nemá jednoduché,“ doplnil Vlastimil Macho. Někteří zaměstnanci podniku žijí ze svých úspor, jiní se už však dostali do finančních problémů.

„Ono je to těžké. Naštěstí se mi podařilo trochu peněz ušetřit, tak to zatím zvládám, ale jsou rodiny, kde už mají existenční problémy. Na podzim začalo zpožďování výplat, ale lidé by si měli uvědomit, že je vedení podniku platilo, i když neměli práci, protože nechtělo propouštět,“ uvedla jedna zaměstnankyně společnosti ŽOS, která si nepřála být jmenována. I když je v podniku situace těžká, je ráda, že práci stále má.

O práci v podniku by nechtěl přijít ani Petr Dvořáček: „Využívám kontokorent v bance. Má přítelkyně je na mateřské dovolené, tak to nějak zvládáme, ale hůř jsou na tom partneři, kteří v podniku pracují oba.“ Bez peněz se bez rezervy dlouho vydržet nedá. Třeba Richard Kliment dal proto v podniku výpověď a přihlásil se na úřadu práce s tím, že nevylučuje návrat do podniku při zlepšení situace.