„Říkali nám, že na dva týdny v práci nechají kolem dvanácti lidí, aby dodělali nějakou zakázku, a pak tam zbyde jen pět pracovníků,“ uvedl dnes už bývalý zaměstnanec, truhlář.
Ředitel Terca Miloš Dolák se odmítl ke stávající situaci vyjádřit. „Pořád tady sedím,“ odvětil.
Ještě v lednu přibírala výrobna nábytku nové pracovníky, aby stihli vyrobit zakázku do zahraniční, pak ale i tam ztratila odběratele.
Následkem toho začalo hromadné propouštění. Do konce srpna odešlo skoro dvě stě lidí.
„Pro Telč je to velice těžká situace, ale možnosti města jsou velice omezené. Spolupracujeme s úřadem práce a s občanskou poradnou, aby pomohla lidem jejich situaci vyřešit,“ sdělila místostarostka Telče Hana Müllerová. Město pronajímá jihlavské poradně prostory zdarma.
Terco bylo spolu s místním Motorpalem největším zaměstnavatelem ve městě. Teď se prý nábytkářské sklady za Telčí budou bourat a ostatní budovy budou spadat pod vedlejší elektrárnu.
„Pomoci dotovat ztrátu Terca měl zisk z výstavby fotovoltaické elektrárny, která vzniká na sousedních pozemcích. To ale nevyšlo,“ poznamenal pro Telčské listy starosta Roman Fabeš.
Podle něj nemá podnik peníze ani na přežití a hlavní prostory bude muset pronajímat, pokud se najde nějaký zájemce.
Krach zaznamenala také další telčská firma Joko, obchodní a. s., která působí v tuzemsku i v Rakousku.
Ta se specializuje na výrobu forem pro vstřikování plastů, kovoobrábění a v poslední době také na montáž menších konstrukčních celků.
V Telči neskončil nábytek jako jediný
„Naše firma bude nadále fungovat, ale výroba se přesune jenom do Rakouska,“ komentovala ukončení podniku administrativní pracovnice Martina Egnerová.
Joko se v Telči objevilo na počátku roku 2008, kdy do něj nastoupilo kolem dvou desítek zaměstnanců, kteří pracovali i na tři směny.
Posledních zbylých pět šest pracovníků se bude nyní v pondělí hlásit na Úřadu práce v Telči.
Za poslední dva roky skončila v Jihlavě také firma Novako, která se zaměřovala na výrobu, prodej a montáž plastových a hliníkových oken a dveří.
K ní přibyla také středně velká společnost Horácká stavební Jihlava. Ta byla založená v roce 1992. Firma prováděla stavby na klíč a zaměstnávala kolem jednoho sta lidí.