„Hlásí se méně lidí, velký nával zatím není. Samozřejmě mám stálé klienty. V jazykových kurzech je to nestabilní, ale nevím, jestli se to dá svést na krizi,“ uvedla majitelka jazykové školy v Jindřichově Hradci Milena Petrová.

Podobně na tom je i škola Lucie Janotové, která loňský rok také zaznamenala menší zájem o výuku. „Nevím, jestli je to kvůli hospodářské krizi, ale spíš to bude tím, že většina podniků nabízí svým zaměstnancům jazykové kurzy ve vybrané škole. Tím pádem se mi vloni zrušilo pár kurzů,“ sdělila.

Dalším problémem jsou také finanční prostředky. „Myslím si ale, že pokud lidi chtějí studovat jazyky, tak se uskromní jinde a peníze pro zaplacení kurzu najdou. U mě mají navíc možnost splátkového kalendáře,“ uzavřela Janotová.

Na Třeboňsku není situace jiná. Podle slov Dagmary Dlouhé z jazykové školy v Třeboni se zatím nabídky na nový školní rok příliš nehrnou.
„Většina lidí se hlásí na přelomu srpna a září. V minulém roce byl znát nižší počet klientů než v předešlých letech. Samozřejmě, že je to každý rok jinak,“ uvedla Dlouhá.

Opačného názoru je lektorka angličtiny Patricie Vondrková z Chlumu u Třeboně. „V podstatě jsem vloni menší narůst klientů nezaznamenala. Mám naplněné kurzy profesní a obchodní angličtiny. Zde se zaměřujeme na to, co v práci využijí. Ať už psaní e–mailů nebo vytváření prezentací,“ řekla Vondrková.

Podle studentky gymnázia Anety Průšové z Jindřichova Hradce se v dnešním světě bez znalosti jazyků neobejdeme. „Kdo je neumí, nemá šanci se uplatnit. Nestačí jen učivo ze školy, ale je potřeba vzdělávat se i jinde. Navštěvuji kurz, kde se nezabýváme nejen základním učivem, ale jdeme více do hloubky. Lektorka klade důraz především na konverzaci, což je nejdůležitější,“ míní Průšová.

Lucie Schmiedová