„Je to správné, že budou protestovat. Jen by neměli jezdit do Prahy, ale vyklopit dvě fůry hnoje na D1 a hned by se jim začal někdo věnovat. Ve Francii se s tím taky nepárali. Měli by mít stejné podmínky jako mají ostatní v Unii. Zatímco tady zemědělci bojují o přežití, krouží tu supi a skupují za babku zemědělskou půdu, na kterou domácí ani nemají finance. Za dva roky ji pak prodají Holanďanům,“ podpořil zemědělce živnostník Karel Trkal z Jarošova nad Nežárkou.

Podporu mají tentokrát ještě silnější než při minulých demonstracích. „Zastoupení na protestu budeme mít širší. Původně jsme plánovali, že pojede z každého podniku jedno auto, ale pojedou většinou asi dvě auta, tedy po osmi lidech. Naše protesty byly dosud brány na lehkou váhu, ale pokud nebude fungovat zemědělství, bude to mít dopad i na dodavatele zemědělské techniky a zpracovatele, proto tentokrát pojedou do Prahy i jejich zástupci,“ uvedl předseda Okresní agrární komory a předseda ZD Budíškovice Jan Koutný.

Nelehká situace přetrvává v zemědělském podnikání už příliš dlouho. Na výkyvy cen nebo přechodný nedostatek bývali v této oblasti podnikání podle některých farmářů již zvyklí, ale trvalo to podle nich vždy dva až tři měsíce. Od loňského roku není žádná komodita, na které by mohli vydělat. Pokud trochu ano, finance směřují tam, kde naopak prodělávají. I to byl důvod, proč začaly letos zanikat některé kravíny na Třeboňsku.

„Dohadujeme se o detailech, jako je třeba odložení splátek, ale podstata uniká. Mluvíme o milionech, které bychom měli dostat, ale jedná se o miliardy, které chybí. Jen na mléku nám měsíčně unikají obrovské peníze,“ řekl Jan Koutný. Prodělky na mléku jdou totiž u některých podniků měsíčně až do statisíců.

„Vždycky jsme se zemědělci drželi basu na minulých demonstracích. Jejich podmínky nejsou ideální. Je to neustálý boj o přežití,“ uvedl majitel třeboňské společnosti Agraservis Zdeněk Kubík.

Podle jeho slov mají štěstí, že jejich podnik je na zemědělské zakázky orientovaný jen z jedné třetiny a další jsou z jiných oborů.

„Kdybychom byli závislí jen na zemědělcích, tak už dávno neexistujeme. Zakázky, které pro ně děláme od dubna do konce roku, jsou schopni zaplatit na konci roku, až dostanou dotace. Takže často platí s půlročním zpožděním,“ vysvětlil Zdeněk Kubík.

„Samozřejmě se protestu zúčastníme. Myslím si, že ho děláme ve dvanáct a dvě minuty. Měli jsme ho dělat dřív,“ uvedl předseda představenstva ZD Nová Včelnice Václav Kazda. Podobné názory zaznívají i od jeho kolegů.