„Je třeba na sebe upozornit, ale myslím si, že by se mléko nemělo vylévat na pole, ale měla by se do vládního bufetu postavit cisterna s mlékem tak, aby nemohli odejít, dokud by vše nevypili,“ řekl šéf společnosti Ciz Agro z Cizkrajova Jaroslav Pokorný.

Dotace jsou podle jeho slov politickým ústupkem, které nejsou vynucovány zemědělci, ale politiky, protože nejsou ochotní se zasloužit o rovnoprávné postavení zemědělců na trhu.

„Doufám, že to nedojde tak daleko, že se všichni krav na mléko zbaví a budou vidět jen na pastvinách. Nechtěla bych přijít o domácí mléčné výrobky. Takové jogurty ve skle by nám doma určitě chyběly,“ řekla Marie Slavíková.

Zatímco výrobní náklady na litr mléka jsou přes osm korun, výkupní cena se pohybuje už jen kolem šesti korun. Průměrné ztráty za litr jsou podle některých zemědělců kolem 2,50 korun na každém litru mléka. Některé kravíny, například v Lomnici nad Lužnicí či v Dunajovicích, již zejí prázdnotou a nejeden z ošetřovatelů je bez práce.

„My jsme snížili, ač neradi, stavy o padesát krav, ale 750 jich máme pořád. Rozhodně bychom je neradi dávali pryč, ale nikdy nevíme, k čemu nás situace donutí,“ uvedl předseda zemědělského družstva Budíškovice a předseda Okresní agrární komory Jan Koutný.