Zemědělci opět povstali jako jeden muž, který bojuje proti nízkým a tím pádem likvidačním výkupním cenám mléka. Farmáři z Táborska, Strakonicka a Písecka se včera sešli na letišti na Všechově, odkud v koloně aut vyrazili do běžného provozu.

Na letišní ploše nebylo ani vidět na konec fronty nákladních aut. Končila až daleko za horizontem. Nad osobními vozy a dodávkami převažovala nákladní auta.

Ze Zemědělského družstva Nemějice od Písku dorazil i jeho místopředseda Miloslav Kolář.

„I když jsme zatím nemuseli propustit žádného z devětadvaceti zaměstanců, máme obavy. Náklady se nám zvyšují a výkupní ceny méka jsou likvidační. Snad si to vláda uvědomí. Na nás, prvovýrobcích, jsou závislí další tisíce lidí,“ upozrnil Kolář.

Před devátou hodinou si všichni vyslechli organizační pokyny. Dohoda zněla: nezablokovat provoz.

„Žádám vás o ohleduplnost při jízdě. Držte se více vpravo a nechávejte auta předjíždět. Budu v kontaktu s několika lidmi, abych věděl, jak vše probíhá, “ slyšeli od místopředsedy táborské agrární komory Milana Basíka.

Do vozů naskákaly dvoučlenné posádky a v devět hodin se kolona vydala směrem na Veselí nad Lužnicí.

„Celou akci pouze monitorujeme,“ vysvětlil svoji přítomnost na místě policista na motorce Marek Kovařík. Pomohl zemědělcům při vjezdu na hlavní silnici. Pro jistotu zastavil provoz. Jen pár projíždějících řidičů čekání nevydrželo a změnilo trasu.

Planá nad Lužnicí si s kolonou zemědělských aut kupodivu poradila lépe než s každodenní dopravní špičkou.

Při pomalé jízdě Soběslaví dávala auta agrárníků přednost řidičům z vedlejších silnic. Až k soběslavské Palubě sledovala zemědělce i hlídka Deníku, nezaznamenala žádný negativní projev ze strany běžných řidičů.
Dokonce se neozývalo ani tak populární troubení na ty, kteří z různých důvodů nevyhovují běžnému styly jízdy. U zimního stadionu krátce po desáté zastavila i hlídka policie. Vysílačkou se neslo hlášení o plynulém průběhu zemědělské demonstrace.

Pomalý posun desítek aut sledoval v Soběslavi místní občan Václav Poslušný. Jak pro Deník uvedl, zemědělci mají jeho podporu.
„Za nimi v koloně bych sice jet nechtěl, ale na jejich místě bych protestoval taky. Je to ostuda. My, taková zemědělská velmoc, a pole brambor vidět není. Pouze řepka a kukuřice,“ míní Poslušný.

Demonstrační kolona, do které se zapojilo 120 vozidel, se u Dynína otočila a vydala se zpět na Všechov. Sem dorazila po dvanácté hodině.
Zemědělci ukázali svou sílu. Teď čekají na reakci vlády. Říkají, že jakmile se výkupy mléka nezvýší, budou v republice muset vybít 20 tisíc krav. S tím ale přijde o práce dva tisíce lidí.