Také Jihočeský kraj zalilo o víkendu očekávané ochlazení. Přineslo poměrně intenzivní bouřky, déšť a vítr. Události sice nebyly tak dramatické jako například na Karlovarsku, ale i tak měli hasiči práci.

Od sobotního večera do nedělního dopoledne vyjeli odstranit ze silnic a cest třináct padlých stromů či větví. Nejvíce zásahů si připsal okres Jindřichův Hradec.

Jindřichohradecko - "K padlému stromu vyjížděli hasiči v sobotu už v 18.21 hodin v Suchdole nad Lužnicí. Dále pak do Nové Vsi u Číměře vyjížděli v 19.04 hodin profesionální hasiči z Jindřichova Hradce, dobrovolní hasiči z Nové Bystřice a Číměře k požáru zemědělského objektu, ve kterém bylo uskladněno seno, který způsobil blesk. Požár naštěstí nebyl velkého rozsahu, podařilo se jej zlikvidovat," uvedl operační důstojník Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Michal Vejda.

Padlé stromy pomáhali podle jeho slov odstraňovat hasiči na více místech. Pofesionální hasiči z Jindřichova Hradce vyjížděli k padlému stromu u Otína v 19.07 hodin, další vyjížděli v 19.40 hodin ke stromu u Bílkova u Dačic a v neděli nad ránem ve 3.28 hodin k Jarošovu nad Nežárkou směrem na Novou Olešnou. Vodu z přívalových dešťů vyjížděli hasiči čerpat ze sklepa v Dačicích v 19.13 hodin a po půlnoci v 1.43 hodin ze sklepů na dvou místech v Kardašově Řečici.

"Mimo jiné se také dobrovolní hasiči z Chlumu u Třeboně vydali ve 21 hodin do Příbrazi na žádost policie hledat pohřešovanou osobu. Po chvilce paní našli," uzavřel operační důstojník Michal Vejda.

(kob)

U řek zavládla bdělost. Velký strom ohrožoval auta na E55

Jižní Čechy – Po víkendovém dešti, který jižní Čechy zasáhl v noci ze soboty na neděli, se zvedly hladiny řek. Například řeka Otava stoupla ve Strakonicích a v Katovicích na první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost. Zatímco v Katovicích voda v neděli v deset hodin dopoledne klesla pod první povodňový stupeň, vodní stav Otavy ve Strakonicích se držel na dva a půl metrech. Bdělost se v neděli týkala i Blanice na Blanickém mlýně na Prachaticku a Malše v Pořešíně na Českokrumlovsku. Později toky výrazně opadly.

Hladina říčky Černé v Ličově od sobotní 15. hodiny do nedělní osmé hodiny ranní vystoupala podle informací státního podniku Povodí Vltavy o celých 86 centimetrů. Více vody po deštích protékalo také korytem Malše v Kaplici – tady se hladina řeky od sobotní třinácté do nedělní osmé hodiny zvedla o 65 centimetrů.

„Déšť nebyl silný natolik, aby se říčka rozlila z koryta,“ řekla starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová.

Bouřkový víkend byl spojen hlavně se zásahy hasičů u padlých stromů. V sobotu po půl sedmé večer vyjížděli profesionální hasiči z Kaplice a Č. Krumlova spolu s dobrovolníky z Velešína likvidovat strom, který se nahnul nad mezinárodní tah E55.

Práce pro tři

„Strom byl veliký, proto u zásahu asistovaly tři jednotky,“ uvedl operační důstojník Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Michal Vejda. Doplnil, že čtrnáct minut po sobotní 20. hodině křemežští hasiči uřízli nalomenou větev nad silnicí mezi Chmelnou a Novou Vsí, k poslednímu zásahu souvisejícímu s bouřkou vyjeli opět křemežští profesionálové, tentokrát i s brložskými dobrovolnými hasiči, v neděli v 6.39 hodin. „Bylo potřeba odstranit spadlé větve na silnici mezi Chvalšinami a Brlohem,“ řekl Michal Vejda.

Vyšebrodský hydrometeorolog Jiří Štěpán sdělil, že nejsilněji pršelo mezi 17.50 a 18. hodinou, kdy spadlo 13,5 milimetru vody. Bouřka s sebou přinesla ochlazení, kdy během hodiny ve Vyšším Brodě poklesla teplota o devět stupňů. „Zatímco v 17 hodin teploměr ukazoval 27,9 stupně Celsia, v 18 hodin už to bylo pouhých 18,9 stupně,“ porovnal Štěpán.

(kms, mat)

Dětem na táboře hrozila evakuace

Hvožďany u Bechyně – Dětskému táboru u potoka vyjely o víkendu na Táborsku na pomoc dvě hasičské jednotky. Táborníci tam prožili hektikou noc ze soboty na neděli. Silný déšť na první pohled strhnul lávku přes potok, který rozděluje tábor na dvě části, a není možné ho přebrodit ani přejet.

Dětem hrozila evakuace. Na místo dorazili profesionální hasiči z Týna nad Vltavou i dobrovolní z Bechyně. Pak se ukázalo, že lávka drží, ale je přelita vodou. „Rozhodli jsme, že evakuaci nebudeme provádět, protože voda opadla. Se správcem tábora jsme dohodli možnost nouzového ubytování ve výše položených chatkách. Využili toho čtyři osoby. Auta byla přeparkována do vyšších poloh,“ řekl důstojník táborských hasičů Martin Pospíchal.

(pam)