Mezi unavenými bojovníky s ohněm byli také hasiči z Jindřichova Hradce.

„Do Prahy jsme kromě cisterny vezli také speciální osvětlovací balon, který je natlakovaný vzduchem a umožňuje z výšky osvítit velkou plochu,“ vysvětluje Miroslav Homola, velitel družstva jindřichohradeckých hasičů.

„Na místě jsme byli celou noc. Přiznávám, že tak rozsáhlý požár jsme ještě neviděli. Zasahovali jsme dosud jenom u velkých požárů velkokapacitních seníků, ale tohle požářiště bylo rozlohou mnohem větší. Na místě v areálu byla spousta cisteren a kolegů z různých částí republiky. Bylo tam opravdu pořádně rušno.“

„Během večera a noci pak velitel zásahu postupně odvolával jednotky, kterých už nebylo potřeba. Zvláště dobrovolní hasiči se museli jít vyspat, protože ráno chodí normálně do práce,“ vysvětluje Miroslav Homola.

„Mně naštěstí skončila v pátek v sedm ráno služba, takže se půjdu domů natáhnout,“ konstatoval v pátek před polednem Miroslav Homola s tím, že použitou techniku dá do pořádku už další směna.

V průběhu čtvrtečního večera a noci zasahující hasiči rozebírali a dohašovali konstrukci hořícího objektu. Osádky cisteren ze stanic Tábor a Týn nad Vltavou byly vzhledem ke končícímu zásahu vysláni po půlnoci zpět, na své základy dorazily v pátek okolo 3. hodiny ranní.

Po šesté hodině nebylo již třeba osvětlovacích agregátů, takže i zbývající jednotka z Jindřichova Hradce v 8:30 hodin opustila požářiště.

Radek Gális

Další podrobnosti o zásahu jihočeských hasičů a jejich nasazené technice najdete v sobotním vydání Jindřichohradeckého deníku.

"Osádky cisteren ze stanic Jindřichův Hradec, Tábor a Týn nad Vltavou jsou již na místě zásahu a podle příkazu velitele zásahu zajišťují ve spolupráci s ostatními povolanými posilovými jednotkami zásobování vodou prostřednictvím kyvadlové dopravy," informovala ve čtvrtek tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Vendula Matějů.

Požár, který zasáhnul dvoupodlažní budovu s uskladněným textilem, se dosud nepodařilo zasahujícím hasičům dostat pod kontrolu. Hlášení velitele zásahu, že požár je již lokalizován, jím bylo odvoláno poté, co se požár začal opět šířit po objektu.

V tuto chvíli u požáru zasahuje 30 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, a to nejen z Prahy. Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru si vyžádalo jako posilovou jednotku i tři cisterny CAS 32 – T815 Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

Vše o rozsáhlém požáru najdete zde.