Naštěstí bez škody se podle mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů obešel úterní dopolední výjezd hasičů k požáru sazí v komíně v Lipně nad Vltavou. Vznícené saze uhasila profesionální jednotka ze stanice Frymburk.

Profesionální hasiči z Prachatic v úterý vyjeli na Náměstí Přátelství, kde byl ohlášen požár sporáku v bytě. "Hasiči na místě zjistili, že se nejedná o požár, ale že kouř se ze sporáku line po technické závadě. Odpojili ho od elektřiny a vynesli ho ven před dům," popsala Vendula Matějů.

Dům s odpadky

Daleko vážnější byl pondělní odpolední zásah hasičů na Strakonicku. Čtyři jednotky hasičů zasahovaly v Cehnicích, kde byl ohlášen požár domu. Na místo byli vysláni včetně výškové techniky profesionální hasiči ze stanice Strakonice a dále dobrovolné jednotky obcí Strakonice, Cehnice a Drahonice. "Jednalo se o požár v domě, který byl zcela zanesený odpadky. Hasiči uvnitř domu nalezli nadýchaného majitele, který byl následně letecky transportován do nemocnice. Požár odpadu hasiči uhasili za více než hodinu. Vzniklá škoda činí 10 tisíc korun. Příčina je v šetření," uvedla Vendula Matějů.

Požár vánočního stromku od zapálené prskavky. Ilustrační foto.
Někdy stačí málo a vánoční požár může vzít i střechu nad hlavou. Podívejte se

Stejná škoda byla vyčíslena po pondělním ranním požáru v kotelně domu v Údolní ulici v Plané nad Lužnicí - části Strkov. "Na místo se jako první dostavila místní dobrovolná jednotka, která průzkumem zjistila, že došlo k požáru uskladněného materiálu u kotle na pevná paliva. Zakouřeny byly od požáru všechny prostory domu, oba obyvatelé domu byli venku bez zranění. Hasiči zahájili hašení a odvětrání," řekla Vendula Matějů.

Po příjezdu profesionální jednotky z Tábora byli na hasebních pracích dobrovolní hasiči vystřídáni. Po lokalizaci požáru v průběhu likvidačních prací pak hasiči vynášeli materiál zasažený požárem z kotelny ven před dům, kde byl dohašován. Na intenzivnější odvětrávání hasiči nasadili přetlakový ventilátor. I zde je příčina vzniku požáru je v šetření.

Požár skladu v Jílovicích způsobil škodu za téměř milion korun.
V Jílovicích a v Týně nad Vltavou o víkendu hořelo. Škoda jde do milionů

V úterý dopoledne pak čtyři jednotky hasičů vyjeli do Dráchova na Táborsku, kde byl ohlášen požár domu. Operační středisko vyslalo do Dráchova profesionální hasiče ze stanic Soběslav a Tábor s výškovou technikou a svolalo jednotky SDH obcí Dráchov a Veselí nad Lužnicí. "Hasiči našli ohnisko požáru na půdě a rychle požár uhasili. Zakouřené patro následně odvětrali. Nikdo nebyl zraněn, vzniklá škoda činí 50 tisíc. Příčina je v šetření," přiblížila Vendula Matějů.