Požár bývalého pivovaru v Jindřichově Hradci uhašen. Tato slova nahlásil velitel zásahu jindřichohradeckých profesionálních hasičů v 10.36 hodin krajskému operačním středisku.

"Po ohlášené likvidaci bylo požářiště předáno majiteli s tím, že musí zabezpečit dvanáctihodinový dozor z důvodu možného dalšího rozhoření a místo zajistit proti vstupu osob," sdělila mluvčí jihočeských hasiců Vendula Matějů.

Doplnila, že podle posledních informací je z příčin vzniku požáru možné vyloučit jakoukoli technickou závadu vzhledem k tomu, že objekt byl zcela odpojen od přívodu energií, tedy elekřiny a plynu.

Za několil málo hodin se ale situa ce zase obrátila. Ve 14.11hodin majitel objektu nahlásil nález rozhořívajících se ohnisek. Na místo byla vyslána cisterna ze stanice Jindřichův Hradec pro dohašení.

"Po půlnoci se na požářišti hasiči vystřídali. Na místě zůstaly osádky tří cisteren ze stanice Jindřichův Hradec. Ty po zbytek noci a celé ráno neustále prolévají objekt vodou, hledají skrytá ohniska, rozřezávají a rozebírají spadané konstrukce tak, aby uhasily i skrytá ohniska. Dohašování a monitoring bude pokračovat určitě celé dopoledne.," informuje mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Zároveň je na místě vyšetřovatel hasičského záchranného sboru, který společně s majitelem a Policií ČR provádí šetření příčiny vzniku požáru. Ta zatím vzhledem k počátečné fázi vyšetřování není známá.

Jak šel čas:

Po 18. hodině obdrželo Krajské operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje informaci o požáru budovy v historickém centru Jindřichova Hradce. Oznamovatel na tísňovou linku 112 nahlásil, že se jedná o objekt bývalého pivovaru v Dobrovského ulici.

Krajské operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje vyhlásilo druhý stupeň poplachu a k zásahu okamžitě vyslalo profesionální jednotku ze stanice Jindřichův Hradec a svolalo jednotky SDH obcí Kardašova Řečice, Kunžak, Nová Včelnice a Lodhéřov. Celkem u požáru zasahovaly osádky 15 požárních automobilů, žebříku a plošiny, zasahujících hasičů bylo přibližně pět desítek.

Požár zachvátil historickou budovu bývalého pivovaru, objekt je neobydlený, nepoužívaný. Jedná se o národní kulturní památku, která byla před rekonstrukcí. V době příjezdu hasičů byla požárem zcela zachvácena celá střecha, jejíž krov se pod plameny propadnul. Jedním z podstatných úkolů bylo uchránit další stavebně navázané historické budovy (muzeum, barokní mlýn s expozicemi a již rekonstruovanou část pivovaru). Hasiči prozkoumali prostory, kudy by se mohl požár na tyto budovy rozšířit a ty vodními proudy oddělili od hořícího objektu.

Za více než dvě hodiny byla nahlášena lokalizace požáru, tzn. ten se již dále nešířil, okolní budovy byly definitivně uchráněny, zasahující síly a prostředky byly u požáru v dostatečném počtu.

Poté všechny jednotky pokračovaly v hasebních pracích, které spočívaly v likvidaci všech možných ohnisek požáru. Nejvíce práce měli hasiči v prostoru u zřícené střechy a kolem komína. Zde si museli pomocí rozbrušovací pily vytvořit ve střeše prostor, aby se dostali i ke skrytým ohniskům. Voda pro hašení byla čerpána pomocí několika čerpadel z místního náhonu.

Od 21.30 hodin velitel zásahu rozhodnul o postupném odjezdu dobrovolných jednotek. Likvidaci požáru a kontrolu celého objektu zajistí pouze již jen profesionální hasiči, kteří se budou po celou noc střídat v pravidelných intervalech.

Výše škody a příčina vzniku požáru zatím nebyla stanovena, nikdo nebyl zraněn.

Zásah probíhá v úzké spolupráci s představiteli města, příslušníky Městské policie Jindřichův Hradec a Policií ČR.

Vendula Matějů, mluvčí HZS JČ