Na Českobudějovicku vyjela jednotka ze stanice České Budějovice na sídliště Vltava, kde za přítomnosti policistů nouzově otevřela byt, uvnitř byl totiž zapnutý toastovač a hrozilo, že dojde k požáru. Tentýž den zasahovali hasiči z Týna nad Vltavou, společně s jednotkou SDH obce Bechyně, Policií ČR a ZZS, u Bechyně u Senožat, kde došlo k tragické dopravní nehodě, při níž zemřel cyklista. Nainstalovaly tam nehodové clony a na závěr provedli úklid vozovky.

V Libníči sundali hasiči z českobudějovické stanice z automobilového žebříku ze střechy kostela uvolněné plechování. Stejná jednotka byla vyslána také do Klaricovy ulice v Českých Budějovicích k odchytu papouška. "Majitelka nevěděla, kde přesně se papoušek nachází. Hasiči provedli kontrolu stromů, ale ani oni papouška neobjevili," přidala podrobnosti Vendula Matějů, mluvčí HZS JčK. "Zásah ukončili s tím, že v nočních hodinách se na místo vrátí a použijí termokameru." To také udělali, ale ani termokamera k nalezení papouška nepomohla.

Hasiči asistovali také s barokomorou v lomu u Horních Slověnic, kde se vynořovali čtyři potápěči po desetidenním pobytu pod vodou.

K člověku, který volal o pomoc, vyrazili v pondělí večer do bytu na Pražskou třídu. Po otevření dveří si ho uvnitř převzala Zdratovtnická záchranná služba.

Na Českokrumlovsku pomáhali kočce

Kromě snesení pacienta do sanitky a pomoci u nehody automobilu v Krásetíně, se kterým řidička vyjela mimo silnici, pomohli krumlovští profesionální hasiči ze stanice Český Krumlov ve Chvalšinách se záchranou kočky, která byla na stromě ve výšce přibližně deset metrů. "Během ustavování automobilového žebříku začala kočka slézat sama dolů, až ji hasiči ve výšce přibližně dva metry nad zemí odchytli a snesli na zem. Tam si ji převzala majitelka," doplnila mluvčí.

Na Jindřichohradecku nehoda a doutnající vagóny uhlí

U obce Člunek, v části Lomy, zasahovaly v pondělí všechny složky integrovaného záchranného systému u dopravní nehody motorkáře. K nehodě byla vyslána i profesionální jednotka ze stanice Jindřichův Hradec. "Zraněného motorkáře hasiči pomohli přenést do vrtulníku LZS, do nemocnice byl transportován letecky," upřesnila Vendula Matějů s tím, že motorka zůstala mimo komunikaci.

V úterý vyrazily osádky tří cisteren jindřichohradeckých profesionálních a dobrovolných hasičů do areálu uhelného skladu na Průmyslovém obvodě v Jindřichově Hradci. Bylo tam ohlášeno doutnání z osmi hromad uhlí. "Průzkum na místě potvrdil původní ohlášení a doplnil, že se jedná o tři vagóny briket, které jsou složeny pod přístřeškem. Velitel zásahu si okamžitě vyžádal místní bagr pro rozhrnutí hromad. Hromady briket byly postupně přehazovány, prolévány vodou a vyváženy. Ohnisko požáru hasiči tímto způsobem zlikvidovali až krátce před půl jedenáctou dopolední," popsala mluvčí. Vzniklou škodu vyšetřovatel HZS společně s majitelem a Policií ČR stanovil na půl milionu korun.

Táborský panelák prolila voda

Na Písecku v Maleticích monitorovali hasiči ze stanice Písek prověšené telefonní dráty nad komunikací, událost bude dál řešit správce telefonní sítě. Ve Zdíkově na Prachaticku zajistila profesionální jednotka ze stanice Vimperk nouzové otevření dveří domu. Uvnitř si majitelka zabouchla nutné léky. A na Strakonicku zasanovali hasiči drobný únik oleje ze silnice v Radošovicích, zatímco v Táboře tamní jednotka vyjela v půl třetí ráno do Varšavské ulice k nouzovému otevření bytu v 9. patře, ze kterého pravděpodobně protékala voda do bytů spodních. Hasiči vypnuli hlavní uzávěr vody v domě a byla vyrozuměna majitelka bytu. "Ta se dostavila na místo a po otevření bytu hasiči zjistili, že praskl přívod vody k toaletě. Hasiči pak vypnuli vodu pouze v tomto bytě," přidala podrobnosti mluvčí. A nakonec táborští hasiči odstranili, v pondělí po poledni, hnízdo nebezpečného hmyzu.