Hned v prvopočátku se podle vedoucího stavebního odboru Městského úřadu v Jindřichově Hradci muselo udělat několik věcí.

„Do dvou hodin se na místo i dostavil statik. Jakmile je vše dohašené, musí se celý vyhořelý vnitřek vyvozit a vyklidit. A dále je nutné zajistit staticky komín a štíty,“ uvedl Bohumil Krejčí s tím, že investor v první řadě musel stavbu oplotit. Vzhledem k tomu, že se jedná o národní kulturní památku, bude nutné udělat na záchranu objektu speciální projekt. Celý proces je složitější i v tom, že je v režii krajského úřadu.
„Požár pivovaru je o to komplikovanější, že se jedná o památku, navíc národní a uvnitř Jindřichova Hradce,“ doplnil Krejčí. Doplnil, že jednání budou pokračovat.

Nyní je již ale jisté, že bude nutné odstranit komín. „Ten dostal v roce 1984 a 1986 dvakrát za sebou zásah od blesku a byl prasklý. V 90. letech byl stažený manžetou. Vlastník už měl i souhlas s tím, že ho ručně rozebere a znovu postaví,“ pokračuje Krejčí.

Rychlost je důležitá i kvůli cenným renesančním klenbám, které jsou podle jeho slov prolité vodou a k tomu jsou i promotané pivovarskou technologií, která je žárem zkroucená a zapletená v trámech.

Požár vypukl minulou středu kolem 18. hodiny a hrozilo, že se plameny přesunou i na sousední objekty muzea, zámeckého mlýnu a právě dokončovaný Dům gobelínů. Oheň způsobil předběžnou škodu za milion korun a uchráněné hodnoty představují řádově desítky milionů korun.

Příčina požáru je zatím v šetření, policie stanovila několik vyšetřovacích verzí, které zpracovává. Rovněž se čeká na výsledky znaleckých expertíz. Jedno je však jisté, objekt byl odpojen od energií, takže nešlo o závadu.