Podle sdělení jindřichohradecké policejní mluvčí Hany Millerové za požárem stojí tři nezletilí kluci ve věku 11, 13 a 14 let, kteří měli v bývalém dřevníku v přízemí postavený bunkr.
„Kluci rozdělali oheň ve dvou plechových kbelících, které před odchodem z budovy pivovaru převrhli. Vysypaný žhavý popel nedostatečně uhasili. V důsledku této nedbalosti se následně po jejich odchodu od vysypaného popela vznítily papírové kartony na podlaze a poté celý bunkr, ze kterého oheň prohořel dřevěným stropem do půdních prostor,” popsala Millerová okamžiky před zhoubným požárem, který zničil značnou část střešní konstrukce pivovaru.
Vzhledem k tomu, že v době spáchání skutku byli tři podezřelí nezletilí, nejsou pro nedostatek věku trestně odpovědní a jejich trestní stíhání je tudíž nepřípustné. Policejní komisař proto rozhodl o odložení věci. Přesto bude okresnímu státnímu zastupitelství podán v souladu se zákonem o soudnictví ve věcech mládeže návrh na zahájení řízení proti osobě mladší 15 let a trest je nemine.
Jindřichův Hradec - Požár, který 7. září vypukl v historickém pivovaru v centru města, zničil zcela střechu včetně dřevěné podlahy mezipatra. Vzhledem k tomu, že se jedná o národní kulturní památku, bude nutné udělat na záchranu objektu speciální projekt. Celý proces je složitější i v tom, že je v režii krajského úřadu.
Podle verdiktu statika, který se na místo ihned dostavil, bylo nutné vyhořelý objekt vyklidit a zabezpečit štíty a rozebrat komín, jehož těleso v žáru praskl.
Jak informoval vedoucí stavebního odboru Městského úřadu v Jindřichově Hradci Bohumil Krejčí, tento týden ve středu se zajišťovala ta část objektu, která je do ulice Pod Hradem, aby se v poryvech větru něco neuvolnilo a nespadlo. Protože již předtím musela být část ulice kvůli větru zahražená.
Ve čtvrtek pak začaly zajišťovací práce na straně z nádvoří. „Bude nutné odbourat kus štítu a musí se rozebrat komín, což bude poměrně dost tvrdý oříšek, neboť navrchu komína je ocelový věnec, který se zde instaloval v 90. letech a ten se bude muset sundat pomocí jeřábu. Rovněž se musí sundat z jedné strany poškozené tašky,” vysvětluje Krejčí.
I když odhadnutá škoda způsobená plameny je milion korun, náklady budou daleko vyšší, neboť se musí předělat i projektová dokumentace, rovněž nemalá částka bude za demoliční práce.
Na večer, kdy začal hořet opuštěný pivovar v historickém jádru města, Hradečáci jen tak nezapomenou. V té chvíli se ještě ani nestačili vzpamatovat ze zprávy o tragickém leteckém neštěstí v ruské Jaroslavli, kde zahynul i „jejich” hokejista Jan Marek, když se nad městem objevil obrovský dým.
Krátce po 18. hodině krajské operační hasičského záchranného sboru přijalo oznámení o požáru. Následně vyhlásilo druhý stupeň poplachu a k zásahu okamžitě vyslalo profesionální jednotku ze stanice Jindřichův Hradec a svolalo jednotky dobrovolných hasičů z Kardašovy Řečice, Kunžaku, Nové Včelnice a Lodhéřova. Celkem u požáru zasahovaly osádky 15 požárních automobilů, žebříku a plošiny, zasahujících hasičů bylo přibližně pět desítek.
V době příjezdu hasičů již byla požárem zcela zachvácena celá střecha, jejíž krov se pod plameny propadl.
Hasiči museli zabránit rozšíření ohně na sousední historické budovy muzea se vzácnými historickými sbírkami, barokního mlýna a nově zrekonstruovaným Domem gobelínů, který byl v té době těsně před kolaudací.
Hasičům naštěstí nahrálo do karet i to, že ten den se ve městě konala soutěž profesionálů v požárním sportu, takže bylo v krátké chvíli k dispozici více mužů, než obvykle. Přesto zásah trval až do ranních hodin.
Hned druhý den po úplném, dohašení podle policejní mluvčí Hany Millerové na požářiště nastoupili kriminalisté specializující se na požáry. „Na místo byl přivolán i psovod se psem cvičeným na vyhledávání akcelerantů hoření, který svým čichem prověřoval místa, kde mohly být těkavé látky použity. Ohnisko bylo zjištěno v místnosti bývalého dřevníku v přízemí, kde si děti udělaly bunkr,” uvedla Millerová. Kriminalisté stanovili několik vyšetřovacích verzí, na kterých pracovali dva měsíce.