Na místě zasahovalo celkem devět hasičských jednotek. Plameny zachvátily střechu, přičemž rozebírání střešní konstrukce bude pokračovat i v sobotu.

K požáru vyjela profesionální jendotka ze stanice Jindřichův Hradec se třemi cisternami a automobilovou plošinou. Následně byly svolány  dobrovolné jednotky Kardašova Řečice, Jindřichův Hradec, Stráž nad Nežárkou, Lodhéřov, Veselí nad Lužnicí, Pluhův Žďár a Roseč s dalšími sedmi cisternami a čtyřmi dopravními automobily. Jak informovala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů, jednalo se o požár obytné části zemědělské usedlosti. Uvnitř nikdo nebyl.

"Požár ničil střechu. Velký počet vyslaných cisteren zajišťoval dostatek vody na požářišti, zároveň bylo zřízeno čerpací stanoviště. Z jindřichohradecké stanice jsme k požáru dováželi pro zasahující hasiče láhve se vzduchem pro dýchací přístroje," uvedla mluvčí.

Požár skladu sena v Mazelově.
V Mazelově někdo o víkendu zapálil sklad sena. Škoda je přes půl milionu

V 15.19 hodin dostali hasiči požár pod kontrolu a velitel zásahu hlásil lokalizaci požáru. Hasiči museli rozebrat střešní konstrukci, aby dohasili všechna ohniska. Okolo 18. hodiny, poté, co byl požár zlikvidován, většina jednotek zásah ukončila a odjela na základny. Na požářišti zůstali řečičtí dobrovolní hasiči a minitorovali situaci do rána. Dvě noční kontroly tu provedla také jindřichohradecká profesionální jednotka. "Na požářišti hasiči v průběhu noci dohašovali několik nově rozhořelých ohnisek. Zároveň neustále prozkoumávali, zda hrozí či nehrozí zřízení prohořelé střechy," popsala Vendula Matějů.


Ranní průzkum v sobotu pak ukázal nutnost vyžádání speciální techniky. "V rámci mezikrajské výpomoci byl povolán ze Záchranného útvaru HZS ČR z Jihlavy pásový účelový automobil. Tím byla ohořelá střešní konstrukce postupně rozebrána. Zabránilo se tak jejímu propadnutí a především se tím vytvořilo bezpečné místo pro zásah hasičů. Ti pak dohasili poslední ohniska," doplnila mluvčí s tím, že zásah byl kompletně ukončen v sobotu odpoledne po 15. hodině.

Škoda je čtyři miliony korun, hodnota uchráněného majetku patnáct. Příčina vzniku požáru je v šetření.

Kolem chátrající zemědělské usedlosti přebudované na kdysi vyhledávaný penzion, která se nachází v lukách nedaleko rybníka Holná, mezi Mnichem a Ratiboří, vede několik cyklostezek. Penzion byl přestavěn z původního statku a rekonstrukce byla dokončena v roce 2001. Bylo zde možné ubytování až pro 169 osob ve 49 pokojích. A byl vyhledávaným cílem turistů. Již několik let je usedlost prázdná a chátra. Okolí je zarostlé vegetací, fasáda posprejovaná…