Požár byl na tísňovou linku ohlášen v úterý v 1:44 hodin jako požár stodoly. Operační středisko na místo vyslalo profesionální hasiče ze stanice Jindřichův Hradec a svolalo jednotky SDH obcí Jarošov nad Nežárkou, Nová Včelnice, Kunžak a Jindřichův Hradec. Podle Venduly Matějů, mluvčí HZS, vyjela v rámci mezikrajské výpomoci k požáru také jednotka profesionálních hasičů ze stanice Kamenice nad Lipou (HZS Kraje Vysočina). "Celkem do Lovětína vyjely osádky desíti cisteren a jednoho dopravního automobilu. Vzhledem k rozsahu požáru byl v 2:03 hodin vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu," konstatuje Vendula Matějů.

Pohled na místo tragické nehody na silnici mezi Třeboní a Lomnicí nad Lužnicí. Foto: HZS JČK
OBRAZEM: Při střetu osobního a nákladního auta na Lomnicku zemřel člověk

Na místě požáru hasiči průzkumem zjistili, že hoří venkovské stavení postavené do tvaru písmene „U“. Požár v době příjezdu hasičů ničil především stodolu stojící uprostřed. "Ve stodole podle majitele byla zaparkovaná auta a povoz. Požár se dále šířil do prostor, kde měl majitel vybudované apartmány určené k pronájmu. V domě žila rodina, všichni se evakuovali ještě před příjezdem jednotek. Nikdo z nich nebyl zraněn, z hořící stodoly stihli ještě vyvést koně," doplnila mluvčí.

Silný mráz a stavebně členitý objekt komplikovaly práci hasičů. Požár dostali pod kontrolu krátce po půl páté ranní. Poté byly jednotky kamenických profesionálů a kunžackých dobrovolných hasičů odeslány zpět na základny. "Ostatní jednotky pokračují v dohašování. To bude spočívat v rozebírání všech konstrukcí tak, aby bylo možné vyloučit všechna, a to i skrytá ohniska požáru. Likvidaci požáru velitel zásahu zatím nenahlásil. Okolo sedmé hodiny ranní proběhlo střídání zasahujících hasičů. Dohašování bude probíhat určitě ještě v dopoledních hodinách," doplnila mluvčí.

Ilustrační foto
Nemocných v Jihočeském kraji poprvé od začátku roku ubylo

Zásah hasičů komplikoval silný mráz. Komplikací je především to, že hasební voda neodtéká, ale zamrzá jak na hašeném objektu, tak na požární technice a přístupových cestách. "Hasiči se na požářišti musí pohybovat velmi opatrně, protože chodí prakticky jen po ledě. Jejich zásahové obleky okamžitě pokrývá silná vrstva ledové tříště. Velkým rizikem, se kterým hasiči u požáru musí také pracovat, je, že při hašení v silném mraze můžou zamrzat čerpadla či hadicové vedení," uzavřela Vendula Matějů.

Začátkem února členové brigády trénovali na nesouvisle zamrzlém Lipně. Pes musel přes ledovou vodu, kry a praskající led donést záchranné lano daleko vzdálenému figurantovi ve vysekané díře.
Záchrana života je největší odměnou