Jako největší požár letošního léta se zapsal do historie ten u Bežerovic a Sudoměřic u Bechyně. Foukal ostrý vítr, oheň se rychle šířil vysušeným polem i lesem. Tři dny zde hasilo 34 hasičů ze dvou okresů a jeden hasič dokonce utrpěl lehké zranění.

„Vál poměrně čerstvý vítr a oheň se rychle šířil. Do příjezdu první jednotky, což je tak deset dvanáct minut, postoupilo čelo požáru o osm set metrů. Zplodiny hoření a kouř ohrožovaly první obytné domy v Bežerovicích; byl nutný rychlý zásah. To byl největší požár tohoto léta,“ popsal za táborské hasiče specialista na zjišťování příčin požáru Martin Petrák.

Zkrotit plameny nebylo jednoduché, protože požár měl několik ohnisek. Hašení trvalo celé tři dny, od 7. do 9. srpna, a škoda byla vyčíslena na téměř půl milionu korun. Části lesa a pole za milion korun hasiči svým včasným zásahem uchránili. Příčinou vzniku požáru byla technická závada na balíkovacím lisu.

Co se týká počtu požárů, podle Petráka se prázdninové měsíce tohoto roku nevymykají z průměrů minulých let. Do dnešního dne hasili táborští hasiči 46 požárů.

„Téměř dvě třetiny z celkových 217 zásahů tvořila takzvaná technická pomoc. Do té se zahrnuje například úklid vozovek po dopravních nehodách, odstranění spadlých stromů nebo likvidace obtížného bodavého hmyzu. Možná kvůli mírné zimě bylo hmyzu hodně, a právě ničení vosích nebo včelích hnízd nám letos zabralo hodně času,“ uvedl.
Marie Semrádová z Tábora s vosami bojovala celé léto.

„Nemohla jsem se jich zbavit, letos jich bylo opravdu hodně,“ řekla s tím, že i na její zahradě se vosy zabydlely. Hasiče však nevolala.

Táborští hasiči se ale nezastavili zejména prvních čtrnáct dní v srpnu, při kterých došlo ke zmíněnému požáru u Bežerovic. To na polích začaly pozdní žně a požáry na sebe nenechaly dlouho čekat.

„Období žňových prací je doba zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Právě v těchto dnech dochází k mnoha požárům polí, lesů, stromů, trávy a podobně. Počasí v červenci se nevydařilo a zemědělci začali sklízet až v srpnu. Na zemědělské stroje je po roce odpočinku vyvíjena vysoká zátěž, a když se spojí s velkou prašností a suchem, riziko požáru je pravděpodobnější,“ vysvětlil Petrák.

Zajímavostí je, že v létě se požáry téměř úplně vyhnuly budovám. Hořelo pouze na dětském hřišti v Plané nad Lužnicí a koncem srpna zapálil úder blesku seník v Řepči. Zbytečně vyjeli hasiči také k šesti planým poplachům.