"Nakládali jsme krmení a po technické závadě začal hořet traktor a teprve od něho seno. Jeden hasičák, druhej hasičák, ale už to jelo," popisoval začátek požáru předseda Zemědělského družstva Radelo František Holakovský. Poznamenal, že se nejednalo o žádný starý střep, ale o poměrně zánovní stroj.

Ve skladu bylo v jedné části nově navezené seno a do druhé půlky se mělo začít naskladňovat. Nyní se však musí počkat na vyjádření statika, jak to s budovou dopadne. Na jedné straně je propadlý strop a oba štíty se začínají odklánět.

"Podařilo se ještě vytáhnout poměrně zavčasu traktor, ale pak jsme se více méně soustředili na ochlazování pláště, aby se oheň nepřenesl na nedaleký rodinný dům. Poté se propadl kus stropu s jeřábem, což nám paradoxně ulehčilo, neboť žár mohl začít odházet nahoru," vysvětlil vedoucí zásahu hasičského záchranného sboru Milan Garhöfer.

Podle informací mluvčí jihočeského hasičského záchranného sboru Venduly Matějů se jedná o velkokapacitní sklad, ve kterém bylo uloženo 400 tun sena.

"K zásahu vyjely profesionální jednotka ze stanice Jindřichův Hradec a sirénami byly svolány jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Lodhéřov, Deštná, Pluhův Žďár a Nová Včelnice. Celkem na místě zasahuje osm vozů požární techniky včetně techniky výškové," uvedla Matějů.

Hasiči musejí vodu kyvadlově dopravovat na místo požáru v cisternách z návesního rybníka.

"Vysoce profesionálním zásahem se jednotkám podařilo uhasit a uchránit více než polovinu objektu a zároveň zabránit rozšíření požáru na rodinný dům stojící v bezprostřední blízkosti," vyzdvihla Matějů.

Vzniklá škoda byla předběžně vyčíslena na pět milionů korun, přičemž z toho bylo 900 tisíc na materiálu, 100 tisíc na technice a zbytek na budově.

Přesná příčina vzniku požáru zatím není podle Matějů známa a je věcí dalšího šetření.

"Začalo to ráno, dívali jsme se ze zahrady, plameny šlehaly nahoru a sešla se tu skoro celá vesnice. Rozhodně bych nechtěla být v kůži souseda, co má postaveno hned pod seníkem," řekla nám jedna obyvatelek Lodhéřova, která má chalupu jen pár desítek metrů od seníku.