Minutu po čtvrté hodině ranní alarmovali hasiče kvůli požár stavení v Plavsku. „Jednalo se o požár rekreační chalupy, odkud se požár rozšířil na přilehlou truhlárnu. Plocha zasažená požárem byla přibližně čtyři sta metrů čtverečních. Objekt shořel v plném rozsahu včetně toho, že se dovnitř propadla střecha," informovala mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Srážka motorkáře s vlakem zastavila dopravu na silnici z Veselí na Řečici.
Srážka motorkáře s vlakem zastavila dopravu na silnici z Veselí na Řečici

Jak doplnila, požár likvidovaly jednotky profesionálních hasičů ze stanic Jindřichův Hradec a Třeboň a jednotky SDH obcí Stráž nad Nežárkou a Plavsko. „Celkem se na požářišti pohybovalo pět cisteren, tři dopravní automobily a automobilová plošina. Vzhledem k rozsahu události a množství vyslané techniky byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Požár se podařilo dostat pod kontrolu po necelých dvou hodinách, velitel zásahu hlásil lokalizaci požáru v 5.43 hodin. Úplná likvidace požáru nastala v 8.19 hodin."

Bilance škod není vůbec veselá. „Výše vzniklé škody byla stanovena na 10 milionů korun, a to jak na stavení, tak na vybavení truhlárny. Příčina vzniku požáru je v šetření," dodává Vendula Matějů s tím, že ani v obytné části, ani v truhlárně naštěstí nikdo nebyl.

Sklad plný slámy

Dramatickou noc zažili také v Domašíně. Tam si plameny smlsly na skladu slámy. I tady hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu, na místo vyslali čtvrt hodiny před pátou ranní profesionály ze stanice Dačice a jednotky SDH obcí Studená, Strmilov, Popelín a Zahrádky. „V rámci mezikrajské výpomoci přijeli hasiči města Počátky. Celkem u požáru zasahovalo 7 cisteren, automobilová plošina, dopravní automobil a přenosná stříkačka," vyjmenovala mluvčí.

Hasičské cvičení na záchranu zraněného na jeřábu.
OBRAZEM: Jeřábníkovi se ve výšce udělalo nevolno. Hasiči cvičili jeho záchranu

„Ve skladu nebyla žádná osoba, nikdo nebyl zraněn," zdůraznila s tím, že ani tak nebyl zásah jednoduchý. „Uvnitř bylo uskladněno šest set balíků slámy. Místní technikou byly balíky vyskladňovány a hořící slámu hasiči prolévali vodou. Požár je v tuto chvíli pod kontrolou, lokalizaci požáru velitel nahlásil krátce po 7. hodině ranní. Dohašování stále trvá," informovala Vendula Matějů v úterý dopoledne.

Proč začalo hořet, se začne vyšetřovat až po úplné likvidaci požáru. Vzniklou škodu vyšetřovatel po dohodě s majitelem vyčíslil na 240 000 korun.