Z okolí byl vidět zlověstný dým valící se odněkud z centra města. V momentě se zaplnila lávka přes malý Vajgar a malá náměstíčka před muzeem a zámkem byla rovněž plná diváků, kteří sledovali zápas hasičů s požárem historického pivovaru.

Hned od počátku šlo o všechno, protože kdyby se plameny z chátrajícího objektu rozšířily doprava nebo doleva na rekonstruované budovy, škody by byly nedozírné. V zámeckém mlýně je nyní výstava vzácných gobelínů a také první Křižíkova turbína. Na druhé straně město zrekonstruovalo budovu za účelem zřízení Domu gobelínů. Ohroženy byly rovněž sbírky Muzea Jindřichohradecka, které na komplex zámeckého pivovaru navazuje.

Za minulého režimu objekt pivovaru naposledy využívala jindřichohradecká Fruta. „Poté byl objekt v restituci navrácen panu Schulzovi, který ho prodal,“ uvedl ředitel jindřichohradecké likérky Fruko –Schulz Josef Nejedlý s tím, že firma ho jen krátce využívala jako sklad materiálu, než opustila prostory v centru města a přestěhovala se na Jiráskovo předměstí.

Pivovar byl 31. prosince 1963 zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek Jihočeského kraje a 19. června 2002 byl prohlášen za národní kulturní památku. Nutno podotknout, že tuto budovu už v historii potkal požár, a to 21. května 1615, kdy vyhořela poté, co na ni přeskočil oheň z nedaleké jezuitské koleje. Potkalo ji ještě několik požárů, ale katastrofický oheň z roku 1801, který je považován za vůbec největší v historii města, se jí vyhnul.

Novodobému Jindřichovu Hradci se naštěstí obrovské požáry docela vyhýbají. Před několika lety plameny vyšlehly i z domu ve dvoře někdejšího zemědělského výkupu naproti sídlu České spořitelny. I tenkrát hasiči museli především zabránit rozšíření ohně na další obytné domy. Tehdy vyhořela mimo jiné i prodejna s chovatelskými potřebami.
V 70. letech hořel také Jakubský dvůr a ještě předtím dům ve Vídeňské ulici.

Historie hradeckého zámeckého pivovaru
Budovu nedaleko od zámeckého a hradního komplexu v Jindřichově Hradci nechal postavit Adam II. z Hradce na počátku osmdesátých let 16. století. Podle archiváře Františka Teplého byla smlouva mezi ním a známým vlašským stavitelem Baldassarem Maggi uzavřena 6. prosince 1580. Dochované archivní prameny podrobně dokládají i podíl různých řemeslníků na vzniku i samotném vybavení stavby. Nejstarší inventář hradeckého zámeckého pivovaru pochází z roku 1616. V době svého vzniku patřil pivovar k významným podnikům svého druhu na celém území jižních Čech. Prvotní účel budovy, ze které se později stala pobočka jihočeských pivovarů, byl zrušen v roce 1964.