Dveře od sklepa bytového domu v Nové Vsi zapálil v noci ze soboty na neděli dosud neznámý žhář. Ačkoliv tímto svým jednáním nezpůsobil žádné větší materiální škody a nikoho nezranil, ohrozil na životě především devět malých dětí, které v domě tou dobou spaly.

„Když jsme otevřeli byt, dveře od sklepa doutnaly a všude byl hustý dým. Ředidlo bylo vylité až do zvýšeného přízemí,“ popisuje s úzkostí v hlase jedna z obyvatelek domu, jejíž jméno je redakci Deníku známo. Tou dobou u ní zrovna přespávali synovec s neteří, kteří se den předtím zúčastnili rodinné oslavy.

"Člověk vůbec nechce domýšlet, co se mohlo stát, kdyby se ten oheň rozšířil. Mrazí nás z toho v zádech,“ pokračuje mladá žena.

V těsné blízkosti sklepa je totiž garáž, ve které parkují obyvatelé domu svá vozidla. Jsou tu navíc i dva plynové kotle. „Ten člověk si zřejmě vůbec neuvědomuje, co se mohlo stát. Bojíme se, aby nepřišel znova,“ doplňuje domovník David Šafránek.

Žhář vnikl do domu v neděli kolem jedné hodiny v noci hlavním vchodem. To, zda sem přišel rovnou s pyromanským úmyslem, je podle obyvatel domu nejisté. Otevřel totiž nejprve hydrant a elektrické hodiny a pak až si zřejmě všiml ředidel, která zůstala v přízemí po natěračích. „Nikdo tady s nikým nemá takové spory, aby se to muselo řešit takhle. Před nedávnem tady ale za bílého dne ukradli auto a další vybrali. Máme proto strach,“ pokračuje domovník David Šafránek.

Podle starosty obce Vladimíra Skořepy je tato událost politováníhodná. „Naprosto chápu rozrušení obyvatel domu. Takové věci by se určitě stávat neměly, ale nejdůležitější je, že se během požáru nikomu nic nestalo,“ říká.

Případem se v současné době zabývají policisté z Boršova nad Vltavou. Protože způsobená škoda nepřesáhla pět tisíc korun a nikomu se nic nestalo, kvalifikovali jej pouze jako majetkový přestupek ze strany neznámého pachatele.

„V případě dopadení a následného prokázání viny mu hrozí až patnáctitisícová pokuta,“ uzavírá budějovická policejní mluvčí Regina Tupá.