Vyšetřováním události se zabývají policisté. V závěru uplynulého týdne na požářiště dorazil i policejní psovod Pavel Majer se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání akcelerantů hoření.

Pro psa se jedná o velice složitou práci, neboť se pohybuje v prostředí plném agresivních pachů a musí svým jemným čichem vyhledat ložisko, kde mohla být použitá zápalná látka. O tom, že dostane zabrat i nosní sliznice, není pochyb, ale podle Majera se dost rychle regeneruje. Stejně pes nemůže pracovat dlouho a také se na spáleništi seníku vystřídali dva čtvernožci.

Tříletý německý ovčák Axel je velice poctivý a za míček, který dostává jako odměnu, udělá všechno. Druhý pes je dvouletý belgický ovčák Ex. „Jeho předností je, že všude vleze. Hodně psů má problémy, když ve výšce vidí podlahou dolů pod sebe. Tenhle se nebojí ničeho,” říká Majer na adresu svého čtyřnohého parťáka. Zatímco první pes prohledával spáleniště uvnitř skladu, tedy alespoň v místech, kde to již nedoutnalo, Ex procházel po podezdívce okolo celé stavby a snažil se zachytit pach hořlaviny.

„Psi se učí vyhledávat chemikálie, jakmile ji ucítí označí místo a pak již je to na dalších odbornících,” uvedl Majer. Pracuje spolu s kolegou Václavem Oškou jako psovod specialista ve skupině speciálních činností v Lišově. Vedle výcviku psa takzvané „popelky”, který prohledává požářiště, se ještě věnují výcviku psů na vyhledávání výbušnin.