A vzhledem k tomu, že jádro týmu Jihočechů tvoří hasiči z Jindřichohradecka, u Vajgaru se nejčastěji i scházeli a trénovali.

Trenér a současně i závodník Martin Hrádek, který na hradecké požární stanici slouží již 18 let, je zapálený sportovec. Od roku 2000 působí v jihočeském výběru a od roku 2008 ho trénuje. Zdůrazňuje, že příprava na takovou soutěž musí být i ve volném čase. „Je mi už osmatřicet, takže se musím daleko více připravovat, když si chci udržet výkonnost," říká Martin Hrádek. Přiznává, že by rád pokračoval i nadále a nakonec soutěže jsou i pro veterány.

Hasičinu jako takovou by za nic neměnil. „Mám tu práci rád, je zajímavá a částečně mi umožňuje i sportovat," dodal.

Připomíná, že profesionální požární sport dostal zelenou s příchodem nového ředitele jindřichohradeckého územního odboru Hasičského záchranného sboru Jana Všetečky. „Hodně tomu fandí a při výběrových řízeních se kladl důraz i na sport. A soutěžní tým se značně omladil," zmínil Martin Hrádek s tím, že jihočeský „výběr" tvoří ze 70 procent právě Hradečáci.

Jan Všetečka je na postu vedoucího jihočeského družstva již šest let a potvrzuje slova trenéra, že tým se postavil z mladé generace. Jaké jsou jeho úkoly, coby vedoucího manšaftu? „Musím se prakticky o všechno postarat. O vybavení, uvolňování hasičů na závody, o přihlášky, musím zařídit dopravu, noclehy, materiál a umožnit, aby mohli trénovat a pak aby podali kvalitní výkony. Prostě se starám o celou logistiku družstva," naznačuje Jan Všetečka. Doplňuje, že kdyby nebyl takový fanda požárního sportu, že by to dělat nemohl.
„Sport musí být pro hasiče nadstavbou. Potřebuje být fyzicky zdatný a k tomu slouží jakýkoli sport. A ten požární navíc zvyšuje i technické schopnosti hasiče. Zná i své možnosti. Soutěžní družstvo má sedm lidí a kdokoli z nich udělá chybu, tak to pokazí ostatním. A to je smysl hasičiny i v reálných zásazích. Pořád se totiž jeden na druhého musejí spoléhat," říká Jan Všetečka.

Nadcházející mistrovství se skládá ze čtyř disciplín, a to výstupu do 4. nadzemního patra cvičné věže, běhu na 100 metrů překážek, štafety 4 x 100 metrů a požárního útoku. Z těchto čtyř disciplín se sčítají časy a výsledky se vyhlašují jak v družstvech, tak i v jednotlivcích.

Jihočeské družstvo začalo s plnou přípravou na konci dubna, ale celoročně mívá soustředění, nejčastěji právě v Jindřichově Hradci, kde mají podle trenéra Martina Hrádka kvalitní zázemí. Do jihočeského výběru se dostává 14 až 15 lidí, jejichž hlavním měřítkem je výkonnost.

Jak připomíná Jan Všetečka, jsou i další hasičské sporty. Nedávno se v Jindřichově Hradci uskutečnila krajská soutěž ve vyprošťování zraněné osoby z havarovaného vozidla, kde místní tým skončil na druhém místě. Hradečáci získali sice stejně bodů jako první Krumlov, ale kvůli horšímu času se museli spokojit s druhým místem.

„Náročná je i soutěž , jakási obdoba železného hasiče, která nejvíc navazuje atmosféru reálného zásahu,"  dodal.

Jihočeské soutěžní hasičské družstvo se skládá hlavně z profesionálů z Jindřichova Hradce. Snímek je z tréninku na hřišti u Vajgaru.

SOUTĚŽNÍ DRUŽSTVO jihočeských profesionálních hasičů, které od zítřka bude bojovat v Českých Budějovicích na mistrovství ČR v požárním sportu, často trénovalo v Jindřichově Hradci. Odsud totiž pochází většina jeho členů.  Na snímku jsou zleva: Radim Švehla, Martin Hrádek, Miroslav Ferdan (všichni z JH), Milan Čada (ČB), Ivan Pěnča (ST), Michal Doktor (JH), Michal Černovský (ST), Jan Ježek (ČB) a Pavel Janů (JH). Na snímku ještě chybí Stanislav Šmíd (JH). Foto: Deník/Lenka Novotná