Plameny zasáhly v sobotu večer stodolu v areálu školního statku plnou zemědělské techniky. Nikdo z lidí ani ustájených zvířat naštěstí nebyl zraněn.

„Byla velká náhoda, že šla dcera zrovna na chodbu a zvenku ucítila kouř. Rychle jsme odvedli psa, který má boudu hned vedle stodoly, a volali hasiče. Byli tu během chvilky, ale mně se to zdálo jako věčnost,“ líčí Marie Dufková, která bydlí jen několik metrů za vyhořelou stodolou.

Nechybělo mnoho a Dufkovi mohli přijít nejen o osmiměsíční štěně leonbergra, ale i o celý dům. „Všude bylo plno kouře a vzduchem létal eternit ze střechy. Hrozně jsem se bála, aby se to nepřeneslo na dům. Taky proto, že je tu všude zavedený plyn a u dílen je plynová kotelna,“ líčí žena.
I tak ale škody nejsou malé.

„ Ve stodole o velikosti 10 x 50 metrů bylo ohněm zasaženo šest traktorů a další zemědělská technika,“ uvedl operační důstojník táborských hasičů Michal Prokop. Plameny se šířily po střešní konstrukci.
„A to naštěstí ve stodole nebyly žádné dražší stroje,“ říká Marie Dufková, která na statku pracuje jako účetní.

Rychlý zásah

Škoda není tak vysoká i díky tomu, že hasiči na místo dorazili velmi rychle. Jejich základna je totiž od statku vzdálena jen půl kilometru.
Do Měšic přijely dvě hasičské jednotky, každá se třemi cisternami. Kromě táborských profesionálů s ohněm více než dvě hodiny bojovali i členové SDH Tábor. Požár se jim podařilo zlikvidovat 41 minut po půlnoci.

Objekt byl uzamčený, pravděpodobně tedy nešlo o úmysl žháře. Dá se předpokládat, že oheň zavinila technická závada na některém stroji.
„Škoda byla předběžně stanovena na 2,5 milionu korun. Uchráněné hodnoty činí 500 tisíc,“ doplnil Michal Prokop.