Změna činnosti je totiž datována 1. červnem letošního roku.

„Po profesionálních hasičích jsou suchdolští čtvrtou nejdůležitější jednotkou v okrese. Kdyby jejich výjezdy měly zachránit třeba jen jeden lidský život, tak budou finance dobře vynaložené,“ míní starosta Jan Kronika.

Město totiž bude stát roční provoz poloprofesionální jednotky kolem 600 tisíc korun. „Jsou zpracovány ceny na výjezd a pohotovost. Na zajišťování pasivní pohotovosti vychází částka kolem 420 tisíc ročně, ale i s výjezdy počítá letos město s částkou kolem 550 až 600 tisíc ročně. Záleží na tom, kolik bude konkrétních zásahů,“ vysvětlil tajemník městského úřadu Luboš Hešík. Od státu by pak mělo město dostat příspěvek na jejich zajištění ve výši 150 tisíc korun.

Jednání zastupitelů, kde se již přípravy završovaly zásadními rozhodnutími, se zúčastnili i samotní členové zásahové jednotky. Její velitel musí nejpozději do 30. května předložit zastupitelům seznam dvanácti členů, kteří se smluvně zavážou městu k tomu, že ve svém volném čase, tedy mimo své zaměstnání, budou držet služby.

„Víme, do čeho jdeme, rok se už připravujeme. Jsme seznámeni i s finanční částkou, která je sice jako kapesné, ale už máme 10 až 15 lidí, kteří jsou ochotni podepsat smlouvu a jít do toho,“ řekl velitel zásahové jednotky Václav Hojek. V pohotovosti by měli být totiž vždy čtyři členové tak, aby byla zajištěna čtyřiadvaceti hodinová služba.

„Kolegové z výjezdové jednotky se od loňských prázdnin stále učí. Mají za loňský rok 75 zásahů a téměř u všech se jim podařilo vyjet do pěti minut. Dokázali, že jsou schopni po profesionální i lidské stránce tuto činnost vykonávat,“ zhodnotil na veřejném jednání ředitel územního odboru hasičského záchranného sboru kraje Jan Všetečka. V Suchdole funguje stálá lékařská záchranná služba, kterou podle starosty Jana Kroniky nebylo snadné v minulosti prosadit.

Hustá doprava v odloučené příhraniční oblasti je příčinou častých dopravních nehod, ke kterým je z Třeboně a z Jindřichova Hradce, kde jsou potřebné profesionální síly, daleko. Suchdolská záchranka by byla u většiny případů bez pomocníků s vyprošťovací technikou téměř bezradná.

Krátce po odchodu hasičů z jednání zastupitelstva zazněly sirény a jednotka požární ochrany vyjížděla k nehodě v čase do 4,42 minuty. Teprve po delší době, kdy jednání pokračovalo, upozornil tajemník úřadu na trochu tlumenější sirény projíždějící profesionální třeboňské jednotky. Příklad pro zastupitele jako na objednávku.